Praca w budownictwie – kraj czy zagranica?

budowa

Jakie są zalety pracy za granicą w budownictwie? W czym ostatecznie lepsza będzie Polska i na przykład praca Katowice, a w czym nie? Jakie są plusy i minusy każdej z decyzji?

Nie każde państwo za granicą jest takie samo

Nie każde państwo posiada identyczne warunki pracy. Ba! Także sporo różnic znajdziemy między regionami, lub między prowincją a miastem. Na co zwrócić uwagę?

  • Odległość od stron rodzinnych – jest duża różnica w czasie przyjazdu ze wschodnich Niemiec i zachodnich terenów (praca Poznań), a polskimi terenami ze wschodniej części i zachodnimi Niemcami – nie wspominając już o Francji, Wielkiej Brytanii etc. Większa odległość, to nie tylko o wiele więcej czasu w podróży – to także o wiele większy koszt przejazdu, na który nie każdego (stosunkowo często) stać.
  • Komunikacja  – Duże znaczenie ma to, czy będziemy pracować w jednej brygadzie z Polakami czy nie. Jednak nawet w pierwszym przypadku wypada znać podstawy (na przykład, aby zrobić zakupy w sklepie).Posługiwanie się językiem obcym jest ważne, szczególnie gdywykonujemy bardziej odpowiedzialne prace – np. musimy podłączać skomplikowane urządzenia i korzystać z dokumentacji w języku obcym.
  • Przepisy prawne – niektóre państwa/regiony mają dość specyficzne prawo (zakaz wjazdu w pewne miejsca dla nieekologicznych samochodów, specyfikę prawa budowlanego).
  • Utrzymanie i żywność (koszt) – o to często się rozbija zasadność wyjazdów zarobkowych. Doświadczeni (z kursami, uprawnieniami etc.) mogą liczyć na naprawdę spore sumy pieniędzy. Nie zawsze można na nie liczyć przy braku doświadczenia – albo inaczej: może ona wynosić sporo, jednak na Zachodzie Europy trzeba się liczyć z tym, że koszty utrzymania także są duże. Trzeba po prostu policzyć potencjalne zyski i straty.

Czy warto?

Zarobki i poznanie nowych miejsc, to jedna strona medalu, drugą są pewne trudności i potencjalne straty przeprowadzenia się w inne miejsce. Część wymienionych argumentów dotyczy osób wyjeżdżających na stałe:

  • Więzi z rodziną – czy jest już ktoś za granicą w miejscu, gdzie chcę podjąć pracę? Czy dzieci są związane z rodziną na miejscu?
  • Nauka języka – czy jestem (oraz ew. współmałżonek i dzieci) gotowy na naukę nowego języka?
  • Czy wiem, ile muszę zapłacić za wynajem/kupno mieszkania i jakie są koszty pobytu?
  • Czy (jeśli to dla mnie ważne) w pobliżu są bliskie mi środowiska polonii/miejsca spotkań grup wyznaniowych?
  • Czy jestem gotowy na zmianę środowiska kulturowego?

Next Post

Trendy w aranżacji wnętrz 2022 – mała sofa jako designerski i praktyczny mebel

czw. lut 17 , 2022
Trendy wnętrzarskie w 2022 roku są kontynuacją tendencji, które mogliśmy obserwować przez cały poprzedni rok. Minimalizm, inspiracja naturą i ekologią oraz meble w stylu vintage wciąż cieszą się nieprzerwaną popularnością. Taka moda cieszy, ponieważ pozwala stworzyć przytulne i funkcjonalne wnętrze. Połączenie starego z nowym oraz meble w kolorach natury będą […]
sofa

Podobne artykuły