Wady i zalety tkaniny wodoodpornej.

tkanina wodoodporna

Dzięki swoim unikalnym właściwościom, tkaniny wodoodporne cieszą się dużą popularnością. Bardzo chętnie wybiera się je do produkcji odzieży outdoorowej, ale także przemysłowej. Znajdują zastosowanie w wielu specjalistycznych branżach, takich jak tapicerskiej czy żeglarskiej. Unikalny proces produkcji sprawia, że tkaniny wodoodporne zapewniają bardzo duży komfort w użytkowaniu i dają ogromne możliwości zastosowania. Aby tkaniny te dłużej służyły i spełniały swe unikalne właściwości, należy je odpowiednio traktować podczas użytkowania i w czasie pielęgnacji.

Tkanina wodoodporna – co to takiego?

Tkaniny wodoodporne używane są do różnych zadań specjalnych. Jako materiał specjalistyczny stosuje się go w wielu dziedzinach życia, nie tylko do produkcji wierzchnich okryć, ale też w roli tkanin obiciowych na meble ogrodowe, a także do użytku przemysłowego. Specjalna powłoka, którą pokryte są włókna tkanin wodoodpornych, zapewnia wodoszczelność materiału. Dzięki takiej budowie włókien, woda nie wchłania się w materiał, a jedynie gromadzi się na jego powierzchni jako krople lub zupełnie z niej spływa. Dużą zaletą tkanin wodoodpornych jest ich dostępność w ogromnej palecie kolorów, wzorów i faktur. Dzięki takiej różnorodności wzorów tkanin, wybranie najodpowiedniejszego modelu dla siebie jest łatwiejsze.

Jak czyścić tkaninę wodoodporną?

Pranie i czyszczenie tkaniny wodoodpornej powinno się odbywać zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Takie informacje, w zależności od rodzaju produktu, są zazwyczaj umieszczane na metce wszytej na wewnętrznej stronie produktu. Do prania zalecane jest stosowanie czystego mydła, najlepiej szarego pozbawionego wszelkich dodatków chemicznych, a także łagodnych środków piorących, które nie zawierają w swym składzie detergentów, mogących uszkodzić warstwę tkaniny. Absolutnie, nie zaleca się stosowania tradycyjnych proszków do prania i płynów zmiękczających ze względu na osad z tych preparatów, który może zostawać jako osad na powierzchni tkaniny, wpływając przy tym na właściwości oddychające tkaniny i zmniejszając tak cenne właściwości hydrofobowe. Należy zrezygnować z używania jakichkolwiek wybielaczy i odplamiaczy, które mają niszczący wpływ na impregnacyjną powłokę tkaniny. W przypadku bardzo uporczywych plam należy zastanowić się nad profesjonalną usługą czyszczenia materiału z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu i środków myjących dostosowanych do rodzaju tkaniny.

Sposób na przywrócenie wodoszczelnych właściwości tkaniny

Mało kto zdaje sobie sprawę, że wodoszczelne właściwości tkaniny są zagwarantowane przez producenta na określony czas i potem mogą stopniowo zanikać. Dodatkowo, do skrócenia tego okresu żywotności może przyczynić się niewłaściwe użytkowanie – niezgodne z przeznaczeniem, a także nieumiejętne czyszczenie tkaniny – niezgodne z zaleceniami producenta. W efekcie, tkanina może zacząć wchłaniać wodę i wilgoć, a więc zostanie pozbawiona swojej najważniejszej funkcji – wodoszczelności. W przypadku odzieży o właściwościach wodoodpornych może natomiast dojść do zapchania mikroporów, odpowiadających za cyrkulację powietrza, wskutek czego ubranie nie będzie komfortowe w noszeniu i zupełnie niepraktyczne. To, czy tkanina wodoodporna długo nam posłuży, zależy w dużej mierze od nas samych. Jedynie stosowanie się do zaleceń producenta w kwestii warunków użytkowania i sposobów czyszczenia może znacznie wydłużyć żywotność produktu.

Należy pamiętać o regularnej impregnacji odzieży wodoodpornej, która bardzo korzystnie wpływa na jej właściwości i zachowanie wszystkich parametrów i funkcjonalności. Do tego służą specjalistyczne preparaty dostępne w różnych rodzajach i formach, najbardziej popularne z nich to impregnaty w aerozolu. Możemy również zaopatrzyć się w specjalne płyny do płukania tkanin wodoodpornych, których głównym zadaniem jest odnowa i wzmocnienie bariery wodoszczelnej. Stosujemy je bezpośrednio w pralce, w praniu ręcznym lub po nałożeniu na szmatkę. Praktycznym rozwiązaniem jest również punktowe czyszczenie tkanin w konkretnym miejscu zabrudzenia, służą do tego specjalne szampony-pianki do stosowania ręcznego. 

Next Post

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się krzesła sosnowe?

sob. mar 27 , 2021
Drewno to doskonały materiał, o wielu wspaniałych wartościach. Meble wykonane z drzewa przejmują część tychże doskonałych wartości oraz dzięki temu mogą stać się pięknymi oraz niejednokrotnie wyjątkowymi elementami urządzenia wnętrz. Surowiec drzewny jest jednym spośród szczególnie naturalnych materiałów oraz najistotniejszym materiałem organicznym na świecie. Meble drewniane poddane właściwym mechanizmom mogą […]
krzesło sosnowe

Podobne artykuły