Montaż klimatyzacji pozwala na uzyskanie komfortu termicznego w pomieszczeniach, niezależnie od temperatury, panującej na zewnątrz. Aby jednak utrzymać najwyższą jakość pracy urządzenia, a zarazem ochronić się przed działaniem szkodliwych drobnoustrojów, konieczne jest regularne czyszczenie zarówno samego klimatyzatora, jak i umieszczonych w jego wnętrzu filtrów. Jak często należy to robić i dlaczego jest to takie ważne?
Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest ważne?
Regularna eksploatacja urządzenia niesie ze sobą konieczność jego czyszczenia. Warto o tym pamiętać, gdyż to właśnie tędy przepływa powietrze, które następnie wdychamy. Efektem zaniedbania tego rodzaju czynności będzie nie tylko nieprzyjemny zapach, wydobywający się z klimatyzatora, ale również obniżenie jakości powietrza w pomieszczeniu. Istotne znaczenie będzie miała tutaj również wilgoć, gromadząca się w trakcie pracy urządzenia. Z biegiem czasu staje się ona prawdziwym siedliskiem pleśni i drobnoustrojów, sprzyjającym dodatkowo ich szybkiemu namnażaniu. Jak nietrudno się domyślić, stan ten błyskawicznie odbije się na naszym zdrowiu, a sam klimatyzator straci wydajność, przestając tym samym pełnić swoją funkcję.
Jak skutecznie wyczyścić klimatyzację?
Aby dostać się do filtrów mechanicznych, należy z reguły podnieść obudowę urządzenia. Warto jednak poczekać do ich całkowitego wyschnięcia po umyciu, by mogły one skutecznie pełnić swoją funkcję. Zdecydowanie trudniejszym zadaniem będzie natomiast czyszczenie wnętrza klimatyzatora. W tym przypadku przydatna może okazać się myjka ciśnieniowa lub parownica.
Skutecznym rozwiązaniem, chroniącym użytkowników klimatyzacji przed obniżeniem jakości powietrza, będzie użycie specjalistycznych środków przeciwgrzybicznych, dedykowanych tego rodzaju urządzeniom. Dotyczy to szczególnie parownika, pobierającego, a następnie schładzającego powietrze w pomieszczeniu.
Silniejszych środków będzie wymagało natomiast czyszczenie jednostki zewnętrznej, czyli tzw. skraplacza. W tym przypadku najczęściej wykorzystywane są chemiczne preparaty czyszcząco-myjące, które powstają na bazie kwasów czy zasad. Czyszczenie klimatyzacji może być również okazją do kontroli jej stanu technicznego. Takie prace serwisowe wykonują specjaliści z firmy SEVRO, której ofertę można znaleźć pod adresem https://sevro.pl/klimatyzacja/oferta/, gdzie zamieszczono również dane kontaktowe przedsiębiorstwa i obszar jego działania.
Czyszczenie klimatyzatora, a jakość powietrza w pomieszczeniu
Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji uwarunkowana jest różnymi czynnikami. To chociażby intensywność jej eksploatacji, ale również i charakter pomieszczenia, w którym jest ona użytkowana. Warto tutaj zadbać o odpowiednie środki czyszczące, pamiętając o tym, że wykorzystywane substancje mogą trafić do dróg oddechowych wszystkich osób, które na co dzień korzystają z możliwości urządzenia. Dlatego też należy sięgać po delikatne preparaty, dedykowane tego rodzaju sprzętom.
Sam proces czyszczenia dotyczy jednak nie tylko samego klimatyzatora. Należy bowiem zadbać również o filtry, przez które przepływa powietrze, niosąc ze sobą kurz, pył i drobnoustroje. Filtr klimatyzacyjny, zatrzymujący wszelkiego rodzaju zabrudzenia, można oczyścić odkurzaczem lub wodą, choć trudniejsze przypadki będą z pewnością wymagały użycia delikatnych detergentów i środka bakteriobójczego.
Gorącej wody i odpowiednich preparatów należy użyć z pewnością przy tacy skroplin. Wszystko to za sprawą wysokiej wilgotności w tym obszarze, która sprzyja namnażaniu grzybów i bakterii. I choć część klimatyzatorów posiada sygnalizację zabrudzenia filtra, warto sprawdzać je minimum raz na miesiąc, by nie dać się zaskoczyć stanem elementów, determinujących w znacznym stopniu jakość powietrza w pomieszczeniu.