Nowoczesne a współczesne wzornictwo

1

Nowoczesne i współczesne są używane zamiennie w większości kontekstów – w końcu nawet słownik wymienia je jako synonimy – ale jeśli chodzi o mówienie o meblach, architekturze i aranżacji wnętrz, te dwa terminy nie są jednym i tym samym.

W większości sytuacji współczesne przekłada się na „tu i teraz”, ale omawiając nowoczesny design i meble, odnosi się ono do różnych okresów od początku do połowy XX wieku. Z drugiej strony współczesność zmienia się na zawsze, ponieważ dotyczy tego, co jest modne i modne w tej dekadzie.

Oto prosty sposób na zapamiętanie różnicy między nowoczesnymi i współczesnymi meblami: nowoczesny design nigdy się nie zmieni, a współczesne wzornictwo jest zawsze redefiniowane.

Nasza współczesna kolekcja kabli: Meble do sypialni z metalu i drewna
Nowoczesny design Współczesny design 
 Często wykorzystuje naturalne materiały, takie jak drewno, skóra i kamień.Palety kolorów ziemi: brązowy, oliwkowy, rdzaMoże używać odważnych kolorów akcentującychOstre i czyste linieWartości działają ponad formąMinimalistyczny wyglądWykorzystuje chrom i stal nierdzewną Często wykorzystuje najnowocześniejsze materiały, takie jak szkło, metal i betonNeutralne palety kolorów: biały, czarny, szaryJaśniejsze kolory używane oszczędnie jako małe akcentyOrganiczne kształty i czyste linieMoże wycenić formę ponad funkcjęMinimalistyczny wyglądWykorzystuje chrom i stal nierdzewną

Powyższa lista stanowi świetne porównanie, ale próbując określić jeden styl projektowania na inny, pamiętaj tylko, że większość ludzi nie jest purystami – większość wnętrz jest wykonana z mieszanki stylów projektowania – które mogą stworzyć określony styl projektowania trudne do zidentyfikowania.

Co to jest nowoczesny design?

Krzesło Eames, klasyczny symbol nowoczesnego wzornictwa mebli
Zaprojektowane przez męża i żonę Charlesa i Raya Eamesów pierwsze krzesło wypoczynkowe Eames zostało wyprodukowane w 1946 roku. Jest to ikona często spotykana w nowoczesnym designie.

Na początku XX wieku modernizm był buntem przeciwko wysoce ozdobnym stylom projektowania, takim jak wiktoriański, renesansowy i gotycki. Wymienił ruchliwe wzory na czyste linie i minimalną estetykę, aby ostatecznie stworzyć nowoczesny design, jaki znamy dzisiaj.

Ponieważ era nowoczesnego designu trwała od wczesnych lat do połowy XX wieku, istnieje kilka kluczowych stylów dekoracyjnych, które są umieszczone pod parasolem „nowoczesnego designu”. Dwa z największych ruchów projektowych, które przyczyniają się do ruchu nowoczesnego designu, to Art Deco i Mid-Century Modern .

Charakterystyka projektu w stylu art deco

Projekt Art Deco pojawił się na scenie w latach dwudziestych XX wieku, ale wciąż pozostaje popularnym stylem projektowania prawie sto lat później.

  • Oferuje subtelne ozdobne wzory o eleganckim wyglądzie
  • Geometryczne kształty o ostrych kątach
  • Chrom, szkło i metale są powszechnie używane
  • Używa wzorca do złożenia oświadczenia

Charakterystyka nowoczesnego designu w połowie wieku

Copeland-sypialnia-meble-sprzedaż
Meble do sypialni Copeland Astrid Cherry

Nowoczesne wzornictwo w połowie wieku było pod wpływem duńskiego modernizmu i Bauhausu. Szczyt osiągnął w latach 50. i 60. – stąd jego nazwa.

  • Minimalistyczne wzory o ciepłej estetyce
  • Organiczne kształty często z bardziej miękkimi krzywiznami i wyrafinowanymi liniami
  • Drewno jest najczęstszym materiałem
  • Używa neutralnych kolorów i wybiera odważne kolory jako akcenty
  • Wykorzystuje filozofię: „Forma podąża za funkcją”.

Co to jest postmodernizm? Most między nowoczesnością a współczesnością

Postmodernizm panował w latach 70. i 80. XX wieku i nie był podobny do żadnego stylistyki, która pojawiła się przed nim. Chociaż mówi się, że nowoczesny styl utorował drogę postmodernizmowi, to są odrębne światy.

Na przykład, podczas gdy Modern Mid-Century Modern często strategicznie wykorzystuje odważne kolory, postmodernizm nie przeszkadza. A praktyczność wyceny funkcji, z której słynie nowoczesny design? Postmodernizm przyjmuje odmienne podejście.

Historia współczesnego designu

Meble do jadalni Współczesny Rzemieślnik
Pokazany tutaj stół i bufet współczesnego rzemieślnika z krzesłami misyjnymi pokazuje wpływ współczesnego designu.

Teraz, gdy wiesz, że współczesny i nowoczesny design jest inny, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że współczesne wzornictwo wywodzi się z ruchu nowoczesnego designu.

Termin „współczesny”, odnoszący się do mebli i designu, pojawił się na scenie w latach siedemdziesiątych, ale tak naprawdę nie stał się własnym, zdefiniowanym stylem dopiero później. Kiedy po raz pierwszy się pojawił, pożyczał szereg elementów z innych stylów projektowania.

Dziś współczesny projekt ma wiele funkcji, które czynią go rozpoznawalnym – czyste linie, monochromatyczne palety kolorów, minimalistyczny styl – ale wciąż uwielbia pożyczać kilka elementów z poradników innych stylów co jakiś czas. W końcu współczesny jest zawsze zmieniającym się kameleonem designu, więc styl musi się nakładać!

Jeden styl projektowania nigdy nie jest „lepszy” od drugiego, ponieważ preferuje się wyłącznie osobisty gust. To prawie jak pytanie, czy kawa jest lepsza niż herbata. Może wolisz filiżankę kawy, ale twój sąsiad może argumentować, że najlepsza jest gorąca herbata. Twój sąsiad kochający herbatę może myśleć, że jesteś szalony, ale hej, w każdej chwili przyjdziemy na filiżankę kawy!

One thought on “Nowoczesne a współczesne wzornictwo

  1. Ponieważ era nowoczesnego designu trwała od wczesnych lat do połowy XX wieku, istnieje kilka kluczowych stylów dekoracyjnych, które są umieszczone pod parasolem „nowoczesnego designu”. Dwa z największych ruchów projektowych, które przyczyniają się do ruchu nowoczesnego designu, to Art Deco i Mid-Century Modern .

Comments are closed.

Next Post

7 kolekcji mebli inspirowanych stylem azjatyckim

niedz. lis 3 , 2019
Termin „meble w stylu azjatyckim” nie jest zarezerwowany tylko dla lakierowanych na czarno skrzyń i pomalowanych stołów. Azjatyckie filozofie projektowania wpłynęły na meble z twardego drewna nawet tutaj, w Stanach Zjednoczonych. Ten rodzaj wschodniego wpływu na projekt jest widoczny przy stosowaniu pionowych cięć w kształcie księżyca i nieregularnych technik stolarskich, takich […]
japonskie meble

Podobne artykuły