Folia paroizolacyjna – pomoc w ociepleniu poddasza

poddasze

Zastanawiasz się jak zatrzymać przenikanie wilgoci z wnętrza mieszkania do struktur wewnątrz ściany/dachu.  Folia paroizolacyjna przyda się nam, kiedy np. chcemy ocieplić poddasze. Jak sama nazwa wskazuje – tego typu folia pomoże nam uporać się z parą wodną. W tekście skupimy się na pokazaniu jednego z jej rodzajów.

Kiedy zastosować folię paroizolacyjną?

Użycie folii paroizolacyjnej ma głęboki sens, jeśli myślimy o przegrodach z warstwą izolacji termicznej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ materiały służące do termoizolacji,  są bardzo wrażliwe na wilgoć, a ta może się dostać w różne zakamarki z powodu parowania. Szczególnie dotyczy to dachów i strychów. Często to tam suszy się pranie.

Ewentualne naprawy ocieplenia mogą znacznie uszczuplić nasz portfel, dlatego warto na etapie budowy domu zabezpieczyć się na przyszłość. Folia paroizolacyjna nie jest droga. Najtańsze modele możemy znaleźć już za ok. sto złotych. Warto jednak zainwestować w droższe odpowiedniki – są wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne i lepiej zatrzymują wilgoć chcącą przeniknąć z wnętrza domu.

Istnieje kilka rodzajów folii paroizolacyjnej:

  • Folia paroizolacyjna żółta (polietylenowa)
  • Folia paroizolacyjna aluminiowa
  • Folia paroizolacyjna aktywna
  • Folie paroizolacyjne refleksyjne

W niniejszym artykule skupimy się foliach polietylenowych. Na ich przykładzie omówimy cel i działanie produktów

Folia paroizolacyjna polietylenowa – rodzaje i zastosowanie

Folie paroizolacyjne wyprodukowane z polietylenu występują w dwóch kolorach:

  • żółtym – podstawowa wersja folii paroizolacyjnej
  • białym – folia paroizolacyjna z dodatkowym zbrojeniem

Folię można wykorzystać do izolacji:

  • dachów skośnych,
  • ścian domów szkieletowych,
  • drewnianych stropów.

Dotyczy to zarówno małych dachów, jak i tych o większej powierzchni. Nie warto rezygnować z folii paroizolacyjnej, ponieważ może ona nas uchronić przed rozwojem grzybów i zniszczeniami.

Cechy folii paroizolacyjnej polietylenowej

Folia paroizolacyjna posiada szereg cech, dzięki czemu świetnie poradzi sobie z zagrożeniami związanymi z wilgocią. Jest to bardzo cienki materiał. Przykładowo folia STOPAIR marki Isover ma 0,2 mm. Nie znaczy to jednak, że brakuje jej wytrzymałości. Dobra technika wykonania, gramatura 150 g/m2 sprawia, że produkt jest w stanie wytrzymać ciśnienie rzędu 2kPa. Ponadto folie paroizolacyjne są rozciągliwe i bezpieczne. W wypadku pożaru nie rozprzestrzeniają ognia.

Przy użyciu wielu warstw folia dobrej jakości nie rozerwie się, nawet jeśli pracujemy w obrębie dachu o dużej powierzchni. Jej montaż przebiega szybko i sprawnie.

Next Post

Paged - drewniane krzesła z charakterem

pon. paź 11 , 2021
Paged producent mebli, który tworzy polską historię już od 140 lat. Poznaj ofertę wybitnego polskiego producenta mebli, który przetrwał zabory i dwie wojny światowe. Meble Paged charakteryzują się wyśmienitym wzornictwem i bardzo wysoką jakością wykonania. To idealne rozwiązanie do domu czy biura, ale równie często krzesła Paged możesz znaleźć w […]
Paged

Podobne artykuły