Jak czyścić rolety dzień i noc?

rolety

Rolety dzień i noc to w ostatnich latach niezwykle popularne rozwiązanie w kategorii osłaniania okien. Tego rodzaju konstrukcje są wspaniałą dekoracją, a jednocześnie pozwalają dostosować poziom oświetlenia wnętrza do naszych indywidualnych potrzeb. Wykonuje się je z pasów poliestrowych tkanin o różnej grubości (jedna jest bardziej prześwitująca, druga zaś zaciemniająca), które są ułożone naprzemiennie. Ze względu na to, że rolety dzień i noc są stworzone z materiału, wymagają regularnego czyszczenia przy użyciu odpowiednich narzędzi i preparatów.

Odkurzacz z odpowiednią końcówką to podstawa 

Kluczowym warunkiem utrzymania rolet dzień i noc w dobrej kondycji jest ich regularne czyszczenie. Nie można absolutnie pozwolić, aby zarówno na materiale, jak i na mechanizmie odkładał się kurz, ponieważ po jakimś czasie może się okazać trudny albo wręcz niemożliwy do usunięcia. Najłatwiejszym sposobem na wyeliminowanie powierzchownych zabrudzeń jest wykorzystanie do tego celu odkurzacza ze specyficzną, szczotkową końcówką. Znakomicie nadaje się ona do delikatnego zbierania z tkaniny nie tylko kurzu, ale też pyłu, smogu czy martwych owadów.

Z pomocą omawianego urządzenia wyeliminujemy ponadto zanieczyszczenia ze szczelin kasety. Pamiętajmy jedynie, aby przed rozpoczęciem całego procesu ustawić moc na minimalną wartość. Alternatywną metodą jest użycie niewielkiej miotełki albo miękkiej ściereczki, co ograniczy do minimum ryzyko rozdarcia lub jakiegokolwiek innego uszkodzenia materiału. W tym przypadku zalecane jest odkurzanie rolety długimi ruchami w dół oraz górę, bo w ten sposób mamy pewność, że nie rozprowadzimy niepotrzebnie zanieczyszczeń po tkaninie i nie wepchniemy ich w jej strukturę. 

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Rolety dzień i noc zabrudzone w większym stopniu, czyli np. błotem, odpadami organicznymi lub jedzeniem, wymagają zawsze bardziej zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Do ich umycia najlepiej nadaje się miękka ściereczka nasączona wyłącznie w letniej wodzie (gwarancja bezpieczeństwa). W razie potrzeby można też zamoczyć ją w wodzie z dodatkiem bardzo delikatnego płynu do prania ewentualnie specjalnego preparatu do rolet (kupimy go w specjalistycznym sklepie internetowym). Ciekawym i pomysłowym rozwiązaniem przy minimalnych nieczystościach jest eliminowanie ich za pomocą zwykłej gumki szkolnej. 

Kategorycznie zabronione jest jednak silne szorowanie pasów materiału, gdyż bardzo łatwo jest w ten sposób zniszczyć ich konstrukcję – ta zasada dotyczy w szczególności tkaniny prześwitującej (cienkiej i przezroczystej). Rolety czyścimy zawsze bez ściągania ich z ramy okiennej. 

Dodajmy, że omawiane konstrukcje absolutnie nie nadają się do prania ani w pralce automatycznej, ani też w pralni chemicznej, bo poliestrowy materiał jest niezwykle podatny na odbarwienia. Na zakończenie warto podkreślić, że bez systematycznego usuwania zabrudzeń z rolet dzień i noc z pewnością nie przetrwają one kilku lat, a jeśli nawet, to będą nieestetycznie wyglądały i szpeciły przestrzeń, zamiast ją wzbogacać. 

grakoArtykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl

Next Post

Dlaczego warto zdecydować się na niemieckie meble kuchenne

pon. gru 30 , 2019
Wiele osób urządzających swoje mieszkanie staje przed dylematem, jakie meble do kuchni powinni wybrać. Wyposażenie kuchenne jest jednym z tych, którego nie wymieniamy zbyt często, dlatego powinniśmy się poważnie zastanowić nad odpowiednim wyborem. Podpowiadamy, dlaczego warto zainwestować w niemieckie meble kuchenne i czym różnią się one on innego sprzętu. Jakie […]
meble niemieckie

Podobne artykuły