Kominek jako główne źródło ogrzewania. Czy to możliwe?

Kominek
Close up cup of hot tea in woman’s hands sitting near fireplace with festive Christmas lights in cozy room.

Kominek większości z nas kojarzy się z miłym wieczorem wśród bliskich, rodzinną atmosferą, Świętami i poczuciem bezpieczeństwa. Ten obraz sprawia, że niewielu z nas pamięta, że kominek to świetny sposób na ogrzanie domu, a także… wody użytkowej. Tymczasem, w prosty sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym. Jakie są zalety kominka z płaszczem wodnym? Warto przeczytać!

Wielu z nas marzy o tym by we własnym domu posiadać kominek. Większości wydaje się jednak, że ważniejszy jest system grzewczy, którego głównym elementem będzie kocioł. Nic bardziej mylnego. Jeżeli posiadamy dom o niewielkim metrażu to instalowanie dużego pieca jest po prostu nieopłacalne. W Polsce coraz częściej powstają tzw. domy letniskowe do 35 metrów kwadratowych na które nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Mały metraż sprawia, że to właśnie kominek wydaje się idealnym sposobem na ogrzanie domu. Dodatkowo montując kominek z płaszczem wodnym możemy w szybki i komfortowy sposób ogrzać również wodę użytkową. Szczelność nowoczesnych palenisk pozwala również na połączenie kominka z rekuperacją co z kolei gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza do wewnątrz, na dodatek pozbawionego zanieczyszczeń.

Ekologiczne i bezpieczne źródło ciepła – nowoczesny kominek w Twoim domu

Współcześnie produkowane kominki to urządzenia najwyższej jakości. Nowoczesne konstrukcje spełniają wygórowane normy europejskie. Użytkowanie kominka w prawidłowy sposób powoduje niewielką emisję gazów i płynów, a to sprawia, że są one bezpieczne dla środowiska. Prawidłowo użytkowany kominek charakteryzuje się też zerowym bilansem CO2. W prostych słowach oznacza to, że spalanie drewna nie przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Dodatkową korzyścią ze spalania drewna jest powstający popiół, który można wykorzystać jako nawóz.

Najbardziej optymalnym w procesie spalania jest rozpalanie drewna metodą od góry. Taki sposób daje korzystny efekt gdyż jednocześnie dopalając substancje lotne ogranicza się emisję, a dodatkowym zyskiem jest zniwelowanie powstającego dymu.

Za montażem nowoczesnego kominka przemawia też fakt, że od stycznia 2022 roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej będą obowiązywać nowe, restrykcyjne normy ekoprojektu czyli tzw. Ecodesign. Zgodnie z nimi od stycznia do obrotu i użytkowania będą mogły być wprowadzane jedynie kominki spełniające wymagania Ekoprojektu. Dlatego już dziś warto zastanowić się nad montażem nowego, spełniającego wszelkie wymogi kominka, na który możemy otrzymać nawet 5 lat gwarancji.

Kominek – ogrzewanie całoroczne, jak i w okresie przejściowym

Kominek można stosować również w okresach przejściowych. Wczesną jesienią czy późną wiosną różnice temperatur sprawiają, że korzystanie z głównego systemu grzewczego jest po prostu nieopłacalne. Kominek sprawdza się wtedy idealnie – ani nie marzniemy, ani nie przegrzewamy domu, co przekłada się na oszczędność i komfort.

W zależności od naszych potrzeb możemy zainstalować wkład kominkowy, kominek narożny czy kominek wolnostojący. Wybór jest naprawdę duży, dodatkowo najlepsze firmy oferują możliwość spersonalizowania wyglądu kominka. Dzięki bogatej ofercie kolorystycznej, najwyższej jakości materiałów i niepowtarzalnym designie możemy sprawić, że nasz salon stanie się unikatowy i wyjątkowy. W prosty sposób możemy cieszyć się przyjemną atmosferą, pięknym widokiem ognia i wszechogarniającym ciepłem. Modelowe przykłady dostępne są na stronie www.defrohome.pl .

Next Post

Bogaty wybór stylowych mebli i wyposażenia do każdego wnętrza

śr. lis 10 , 2021
Polegaj na imponującej ofercie sklepu online w kontekście spraw dotyczących wyposażenia wnętrza w dobrym guście – będzie to niewątpliwie o wiele lepiej sprawdzającą się w praktyce solucją niż opieranie się zaledwie o ograniczone oferty pobliskich marketów. Trudności dotyczące spraw związanych z urządzeniem domu mogą wlec się za nami od bardzo […]
sofa

Podobne artykuły