Światło, odpowiednio dobrane, może decydować o stworzeniu w każdym wnętrzu przytulnego, ciepłego i bezpiecznego schronienia. Również właściwie zaprojektowane oświetlenie hotelu będzie miało ogromny wpływ na samopoczucie i zadowolenie korzystajacych z niego gości.
Oświetlenie hotelowe – ogólne założenia
Oświetlenie do hoteli musi być funkcjonalne i praktyczne, zapewniać komfort i bezpieczeństwo użytkowania dla gości, ale również tworzyć spójny element wizualizacji budynku. Odpowiednio dobrana aranżacja oświetlenia jest w stanie nadać temu miejscu niepowtarzalny charakter i stworzyć swoisty, ciepły klimat, zbliżony do domowej atmosfery. Sprawdzi się w tym przypadku wybór elementów oświetlenia komponujących się ze stylistyką wnętrz i tworzącą z nią harmonijną całość. Istotnym przy wyborze hotelowego oświetlenia jest również dobór takiego modelu, który będzie korzystny pod względem oszczędności energetycznej. Sprawdzi się tu przede wszystkim zastowanie LED-owych źródeł światła oraz zainstalowanie czujników ruchu i czujników zmierzchu. Będzie to rozwiązaniem nie tylko korzystnym finansowo, ale także ekologicznym.
Oświetlenie hotelowe w zależności od pomieszczeń
Miejsce ma zasadniczy wpływ na zróżnicowanie zamontowanego w nim źródła światła, zarówno pod względem siły oświetlenia, jak i rodzaju lampy. Oświetlenie holu, pierwszego pomieszczenia witającego gości, musi stwarzać przyjazne i miłe wrażenie. Sprawdzą się tu lampy wiszące, plafony i lampy ścienne dające łagodne i ciepłe światło, oraz dodatkowo oświetlenie punktowe zamieszczone przy recepcji. Światło w korytarzach musi przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo i wygodę poruszania się, ale nie może być monotonne. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie w nich zarówno lamp sufitowych, jak i lamp ściennych, tak rozmieszczonych, aby zapewniały różnorodny przekrój światła.
W pokojach hotelowych oświetlenie ma zapewnić warunki zarówno do aktywnego spędzania czasu, jak również odpoczynku i snu. Powinno być tak zaprojektowane, aby dawało możliwość indywidualnego dostosowania do potrzeb każdego z gości. Powinny się tu znaleźć lampy sufitowe, ale również lampy rozmieszczone w różnych miejscach pokoju, zapewniające rodzaj aktywności wybranej przez klienta. Będą to lampki nocne ustawione przy łóżku, kinkiety montowane u jego wezgłowia, lampy podłogowe lub biurkowe. W łazienkach, zazwyczaj pozbawionych światła dziennego, ważnym jest stworzenie oświetlenia jak najbardziej zbliżonego do naturalnego. Dobrym wyborem będą lampy sufitowe oraz dodatkowo rozmieszczone oświetlenie punktowe doświetlające strefy luster.
Oświetlenie zewnętrzne hoteli
Niemniej ważnym od oświetlenia wewnątrz budynku jest jego oświetlenie zewnętrzne. Ma tu głównie duże znaczenie oświetlenie parkingów. Zapewni ono nie tylko bezpieczeństwo, ale będzie pierwszym, miłym akcentem dla gości podjeżdżających pod hotel. Idealnym wyborem będą lampy stojące, np. niewielkie modele słupkowe lub dekoracyjne latarnie dobrane do stylu budynku, a także odpowiednio zamontowane naświetlacze. Ponadto lampy montowane na zewnętrz muszą spełniać wszystkie warunki odporności na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.