Czym jest TBS?

TBS

O TBS mówi się w kontekście specyficznego rodzaju mieszkań. Skrót TBS to po prostu Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które działa na podstawie ustawy z 1995 roku. Co więc warto wiedzieć w tym kontekście?

Czym dokładnie jest TBS?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie powstało ze względu na osoby, które nie są w stanie zakupić własnego mieszkania, bo zarabiają zbyt mało i nie mogą uzyskać kredytu hipotecznego, ale jednocześnie nie mogą ubiegać się o lokal komunalny, ponieważ ich zarobki przekraczają określoną kwotę. Jest to więc idea skierowana do osób o średnich zarobkach, których nie stać na zakup własnego mieszkania. Warto jednak wiedzieć, że osoba, która korzysta z TBS nie jest właścicielem danego lokalu, a jedynie posiada umowę najmu. Cena wynajmu jest jednak niższa niż w przypadku wynajmu mieszkania z wolnego rynku. Właścicielem danego mieszkania jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Dużą zaletą mieszkania TBS w porównaniu do klasycznego wynajmu jest to, że rozwiązanie umowy następuje tylko w określonych przypadkach. Jest to więc bezpieczny sposób na posiadanie własnych czterech kątów na zasadzie wynajmu i to z niewielką kwotą czynszu.

Sprawdź ofertę tanich mieszkań we Wrocławiu

Jakie zalety i wady ma mieszkanie TBS?

Ogromną zaletą mieszkań wchodzących w skład TBS jest to, że są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które ze względów zarobkowych nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego cztery mieszkania. Wymagania pod względem kredytów hipotecznych zakładają określone warunki zwłaszcza w kwestii wysokości regularnych dochodów i nie każdy jest je w stanie spełnić. Wiele osób traktuje mieszkania TBS jako bezpieczną przystań w momencie w którym odkładają pieniądze na wkład własny, aby pewnego dnia stać się właścicielami nowej nieruchomości. Dużą zaletą mieszkań TBS jest to, że są one urządzone „pod klucz” – nie trzeba więc dodatkowych wydatków, aby przeprowadzić remont lub płacić za jego urządzenie. Po podpisaniu umowy można się wprowadzać już następnego dnia. Co warto wiedzieć w kontekście wad? Spadkobierca mieszkania TBS nie otrzymuje własności mieszkania, a jedynie prawo do kontynuowania wynajmu. Oznacza to dla wielu osób problem, bo nie można przenieść na dzieci lub wnuki nieruchomości. Warto też zauważyć, że oferty mieszkań TBS dotyczą najczęściej mało atrakcyjnych dzielnic, ponieważ ideą Towarzystw Budownictwa Społecznego jest ograniczenie kosztów budowy. Kolejną wadą jest to, że zgodnie z wymogami prawnymi TBS ma wgląd w zarobki najemcy – co dwa lata trzeba składać odpowiednie oświadczenie.

Next Post

Praktyczne i nowoczesne meble do Twojego pierwszego mieszkania

niedz. cze 20 , 2021
Wyprowadzasz się od rodziców i zamierzasz urządzić swoje pierwsze mieszkanie? A może dopiero teraz masz dostęp do możliwości jego urządzenia ze względu na fakt, że jak do tej pory mieszkali w wynajętych miejscach, które były praktycznie całkowicie urządzone? W takiej sytuacji nie mamy najmniejszych wątpliwości, co do tego, że propozycje […]
mieszkanie

Podobne artykuły