Zapewnienie komfortowych warunków w domu stanowi szczególnie dotkliwy wydatek, który musimy ponosić, żeby zapewnić sobie na co dzień odpowiednie warunki do życia. W naszych warunkach klimatycznych nie sposób funkcjonować bez systemu grzewczego, zwłaszcza w zimnym i mokrym okresie jesienno-zimowym. Na ciepło w domu składa się jednak nie tylko instalacja grzewcza, ale też szczelność okien oraz właściwie przygotowana termoizolacja, które wspólnie przynoszą komfort, niższe rachunki za ogrzewanie oraz właściwy poziom wilgotności. Remont wszystkich elementów może być jednak sporym wydatkiem dla domowego budżetu. Dlatego też świetną wiadomością dla wszystkich zainteresowanych są zmiany w przepisach, dzięki którym osoby, dokonujące wymiany okien, zmieniające piece lub ocieplające dom, mogą skorzystać ze sporych ulg podatkowych. Kto może odliczyć koszty ocieplenia i instalacji od podatku?
Dla kogo jest nowa ulga?
Nowa ulga wiąże się ściśle z programem walki o czyste środowisko naturalne. Ocieplenie domu, bardziej energooszczędne i ekologiczne piece w domach, to szansa na zmniejszenie smogu oraz mniejszą ilość gazów cieplarnianych, które dostają się do atmosfery.
Z ulgi mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub budynków mieszkalno-usługowych, przy założeniu, że powierzchnia usługowa zajmuje mniej niż 30% powierzchni całkowitej.
Jeśli budynek jest współposiadany, każdy z właścicieli może skorzystać z ulgi termoizolacyjnej w pełnej wysokości. Należy jednak pamiętać, że ulga nie dotyczy budynków, które są dopiero w trakcie budowy.
Nowa propozycja ustawodawcy jest skierowana do osób opodatkowanych podatkiem PIT na zasadach liniowych i ogólnych (19%) albo opłacających ryczałt. Wysokość ulgi jest limitowana do kwoty 53 000 zł, co pozwala na maksymalne odliczenie od podatku aż 17 000 zł.
Warto pamiętać, że całe przedsięwzięcie budowlano-modernizacyjne musi zostać zakończone w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym została wystawiona pierwsza faktura na usługę lub materiały termoizolacyjne.
Co można odliczyć od podatku?
Ulga termoizolacyjna obejmuje szereg usług oraz produktów termoizolacyjnych, które służą do ocieplenia oraz zmniejszenia wilgoci i chłodu. Według tekstu ustawy mianem termoizolacji określa się wszelkie ulepszenia, które służą do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku.
Wśród materiałów, urządzeń i usług, które uwzględnił ustawodawca, zalicza się:
- materiały ociepleniowe,
- wymiana starych pieców na nowe, energooszczędne i ekologiczne modele,
- wymiana okien,
- zakup kolektorów słonecznych.
Jakie korzyści przynosi termomodernizacja domu jednorodzinnego?
Przeprowadzenie termoizolacji domu przynosi nie tylko korzyści finansowe. To także sposób na znaczące zwiększenie komfortu mieszkaniowego. Zastosowanie izolacji ścian, stropów i dachu, a także szczelnych okien ogranicza straty ciepła. Dzięki temu domowa instalacja grzewcza działa zdecydowanie sprawniej, przy znaczącym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię cieplną. W praktyce oznacza to, że ogrzewamy cały dom zdecydowanie szybciej, sprawniej i taniej.
Zapewnienie odpowiedniej temperatury jest kluczowe ze względu na komfort i zdrowie mieszkańców. Niewłaściwe warunki termiczne we wnętrzach mogą bowiem powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym astmę, egzemy, alergie oraz rozmaite choroby górnych dróg oddechowych.
Niedogrzanie wnętrz niesie też szereg konsekwencji dla samego budynku. Niska temperatura i podwyższona wilgotność to podstawowe przyczyny zawilgocenia ścian, pojawienia się grzybów lub pleśni, co może powodować naruszenie konstrukcji budynku.
Ulga podatkowa – zachęta do bycia eko-oszczędnym
Nowa ulga podatkowa, pozwalająca na odliczenie kosztów materiałów, urządzeń i usług z zakresu termoizolacji, umożliwia przeprowadzenie szeregu prac remontowych w domu – od ocieplenia elewacji i dachu, po wymianę okien i systemu grzewczego. Przynosi to szereg pozytywnych konsekwencji dla zdrowia wszystkich mieszkańców oraz poprawia kondycję domowego budżetu.
Właściwie przeprowadzona termoizolacja stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Warto zatem skorzystać z dodatkowych możliwości, które daje ustawodawca, poprawiając warunki życia dla siebie i najbliższych.
***
Szukasz informacji na temat energooszczędnego i skutecznego ogrzewania do domu jednorodzinnego? Zapraszamy do odwiedzenia strony Econovli.pl, pełnej sprawdzonych informacji oraz porad doświadczonych ekspertów z branży grzewczej.