Rodzaje i zastosowanie suszarek do rąk

suszarka do rąk

Suszarka do rąk jest urządzeniem elektrycznym służącym do suszenia dłoni przy pomocy strumienia ciepłego powietrza. Większość z takich suszarek jest wyposażona w czujnik ruchu –  włącza się po umieszczeniu pod nią dłoni. Używane są w toaletach jako alternatywa dla wycierania rąk ręcznikami z papieru. 

Suszarka czy ręcznik papierowy?

Podstawowym powodem dla którego warto wyposażyć toaletę biura, czy urzędu w suszarkę do rąk jest oszczędność pieniędzy. Badania pokazują, że jest to rozwiązanie aż do 99% tańsze niż zakup ręczników papierowych. Oczywiście dokładne szacunki będą zależały od ceny konkretnego ręcznika i kosztów prądu. Suszarka do rąk zużywa niewiele energii i będzie opłacalna nawet w niewielkiej firmie.

Drugą kwestią jest oszczędność czasu. W przypadku suszarki nie musimy cyklicznie dokonywać zakupu i wymiany, tak jak w przypadku ręczników. Nie musimy też opróżniać kosza na śmieci zapełnionego zużytym papierem. 

Kolejny aspekt to ekologia. Zużyty papier nie nadaje się do recyklingu – jest odpadem. Do wyprodukowania tony papieru potrzeba dwóch lub trzech ton drewna. Mało tego, żeby wytworzyć papierowy ręcznik zużywa się wodę, olej i energię elektryczną w wielkich ilościach. Trzeba go też przetransportować, a potem zutylizować. Te wszystkie procesy zwiększają, i tak już o wiele za dużą, emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Pozostaje jedna wątpliwość: czy na pewno suszarki elektryczne są higieniczne? Współczesne urządzenia do suszenia rąk są wyposażone w mechanizm emitujący wewnątrz gorące powietrze zabijające większość drobnoustrojów. Nie ma więc obawy, że suszarka zasysając powietrze z zewnątrz wchłonie bakterie, które następnie wylądują na naszych dłoniach. Jeśli ktoś nadal ma obawy, może kupić suszarkę bez grzałki – osusza powietrzem w temperaturze pokojowej i jest wyposażona w filtr HEPA. Suszarki tego typu radzą sobie z z 99,97% bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków itp.

Rodzaje suszarek do rąk

Ze względu na wygląd i miejsce przeznaczenia możemy suszarki do rąk podzielić na klika kategorii. Niezależnie od kategorii suszarki charakteryzuje też różna moc znamionowa i czas suszenia rąk.

  • Suszarki plastikowe są najczęściej spotykane w publicznych toaletach. Wykonane są z wzmocnionego tworzywa, zazwyczaj są białe (rzadziej szare lub czarne) i uruchamiają się automatycznie lub na przycisk.
  • Suszarki w metalowej obudowie są zrobione najczęściej ze stali szlachetnej szczotkowanej lub polerowanej, a czasem też z aluminium. Od plastikowych różni je właściwie tylko obudowa.
  • Suszarki kieszeniowe (zwane też strumieniowymi) zwykle są większe od tych tradycyjnych i są montowane niżej. W tym przypadku suszenie rąk odbywa się przez umieszczenie ich w szczelinie – kieszeni. Są szybkie i energooszczędne. 
  • Suszarki basenowe – służą nie tylko do suszenia rąk. Można nimi wysuszyć włosy i całe ciało. Najczęściej są wyposażone w wąż zrobiony z gumy lub tworzywa sztucznego.

Next Post

Strugarka czterostronna – sposób działania

pon. cze 14 , 2021
Wśród obowiązkowego wyposażenia zakładów zajmujących się obróbka drewna znajdziemy strugarkę czterostronną. Czym się różni jej działanie od pracy zwykłego sprzętu tego typu? Zanim omówimy, czym dokładnie jest strugarka czterostronna i poznamy specyfikę jej pracy, dowiedzmy się, czym samo w sobie jest struganie i jak działają najprostsze strugarki. Dzięki temu poznamy […]
strugarka

Podobne artykuły