Strugarka czterostronna – sposób działania

strugarka

Wśród obowiązkowego wyposażenia zakładów zajmujących się obróbka drewna znajdziemy strugarkę czterostronną. Czym się różni jej działanie od pracy zwykłego sprzętu tego typu?

Zanim omówimy, czym dokładnie jest strugarka czterostronna i poznamy specyfikę jej pracy, dowiedzmy się, czym samo w sobie jest struganie i jak działają najprostsze strugarki. Dzięki temu poznamy różnice i podobieństwa

Czym jest struganie?

Kiedy jeszcze nie istniały sprzęty elektryczne, drewno strugano i wyrównywano ręcznie m.in. za pomocą ręcznych heblarek.

Celem pracy różnych typów strugarek jest:

  • nadawanie drewnianym elementom pożądanej gładkości,
  • nadawanie elementom określonej grubości,
  • sprawianie aby określone płaszczyzny drewna były prostopadłe i/bądź równoległe.

Strugarki ścinają od strony boków drewno za pomocą odpowiednich noży. Do tego potrzebne jest odpowiednie oprzyrządowanie. W przypadku strugarek czterostronnych – wrzeciona.

Wspomniane maszyny mają możliwość strugania drewna aż w 4 płaszczyznach. Przyjrzyjmy się więc ich elementom.

Posuw

Zanim drewno trafi do części tnącej strugarki czterostronnej, kładzie się je na elementy układu posuwowego. Biegnie on przez całe urządzenie, dzięki czemu drewno jest bezpiecznie transportowane walcami w miejsce cięcia oraz stamtąd przesuwane na zewnątrz maszyny. Do odpowiedniego ułożenia drewna służą także specjalne prowadnice. Układ posuwowy napędza osobny silnik. Jego przydatną funkcją jest możliwość regulowania prędkości posuwu. Producenci podają ją wyrażoną w metrach na minutę.

Wrzeciona i noże

Wrzeciona, noże i napędzające je silniki to serce całego układu. Każde wrzeciono z nożami napędza inny silnik. Ich moc producenci podają w kilowatach. Drewno jest przesuwane do elementów tnących i tam noże przymocowane do wrzecion poruszających się z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę strugają powierzchnie np. desek.

Innym ważnym, choć najsłabszym silnikiem (nie potrzeba dużej mocy), jest ten, który odpowiada za regulowanie wysokości cięcia.

Zdarza się często, że silniki i wrzeciona mają różne parametry, dlatego warto przed zakupem zapoznać się ze specyfikacją urządzenia. W części modeli w niektórych miejsca wrzeciona są ustawione podwójne (np. oprócz lewego i prawego dwa dolne i dwa górne).

Konserwacja i bezpieczeństwo

W urządzenia znajdziemy także panele sterujące, obudowę zapewniającą bezpieczeństwo tnącego i pompy smarowania. Te ostatnie dbają o to, aby urządzenie się nie zatarło. Króćce odciągowe pozwalają zamontować odciągarki trocin. Cały sprzęt znajduje się na specjalnych stabilnych i odpornych na uszkodzenia stołach. Więcej informacji oraz oferta: Strugarka Czterostronna.

Next Post

Jakie oświetlenie do hoteli

sob. cze 19 , 2021
Światło, odpowiednio dobrane, może decydować o stworzeniu w każdym wnętrzu przytulnego, ciepłego i bezpiecznego schronienia. Również właściwie zaprojektowane oświetlenie hotelu będzie miało ogromny wpływ na samopoczucie i zadowolenie korzystajacych z niego gości. Oświetlenie hotelowe – ogólne założenia Oświetlenie do hoteli musi być funkcjonalne i praktyczne, zapewniać komfort i bezpieczeństwo użytkowania […]
hotel

Podobne artykuły