Rolety rzymskie i zwijane, czym się różnią?

rolety rzymskie

Popularność nowoczesnych stylów aranżacji wnętrz spowodowała też stopniowe odejście od tradycyjnych firanek czy zasłon okiennych. Ich miejsce w naszych domach zaczęły powoli zajmować rolety okienne. Spoglądając na zagadnienie z drugiej strony, stwierdzamy że mnogość modeli tych dekoracyjnych przesłon, a wymieńmy tylko rolety rzymskie i zwijane, może przyprawić o ból głowy. Jednakże korzystając z naszego mini poradnika, wybierzesz taki model roletki, jaki jest dla ciebie najlepszy.

Podział zasadniczy: rolety rzymskie, a rolety zwijane

Zasadnicza i zarazem najbardziej popularna linia podziału przebiega pomiędzy roletami rzymskimi a roletami zwijanymi. Te pierwsze wyróżnia ogromna elegancja, za sprawą bardzo ładnie marszczącej się tkaniny, zaś za klasycznymi roletkami stoi ich niska cena. Jednak różnice konstrukcyjne, czyli zaginanie materiału niejako na wzór składanej w kostkę firany, a zwijanie tkaniny na rolkę nie jest tu jedyną różnicą. Ważne są też nieco odmienne zastosowania dla obu najpopularniejszych modeli. Otóż rolety rzymskie do salonu to przede wszystkim style klasyczne, tradycyjne piękne wnętrza, zaś roleta zwijana w kasetce jest niejako predestynowana do użycia w nowoczesnym salonie bądź jadalni w stylu minimalistycznym czy loftowym.

Mniej znane rodzaje rolet: austriackie, plisowane, duo i dzień-noc

Istnieją jednak i inne rolety, mniej znane, a równie ciekawe. Nierzadko spełnią one lepiej swoją funkcję od tych modeli wymienionych wcześniej, w poprzednim akapicie. Zacznijmy może od rolety austriackiej, która jest nieco podobna do rolet rzymskich. Wynika to przede wszystkim z jej przeznaczenia, najlepiej będzie się ona prezentowała w eleganckich wnętrzach, pełnych dekoracji czy mebli w stylu vintage. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z roletami plisowanymi, są one proste w użyciu, ale ich wartość dekoracyjna w większości stylów nie jest wysoka. Swoistym przeciwieństwem rolety plisowanej, o większym stopniu skomplikowania, są rolety dzień-noc. Nie tylko prezentują się one bardzo ciekawie, niemal w każdym wnętrzu, lecz także umożliwiają one o wiele dokładniejszą regulację stopnia natężenia światła. Stąd właśnie nazwa tego systemu: dzień-noc. Podobne przeznaczenie mają, co do zasady, rolety rzymskie duo, które także umożliwiają większą kontrolę nad ilością światła w pomieszczeniu. Jest to zasługa zastosowania w każdej rolecie rzymskiej duo aż dwóch różnych rodzajów tkaniny, na dwóch osobnych rolkach, gdzie jedna z nich pełni funkcję firany, a druga staje się zasłoną.

roleta okienna
Przykładowa roleta okienna, zdjęcie firmy Małgorzata Dekoracje i Automatyka z Poznania

Ostatnim zagadnieniem są rolety elektryczne

Roletki automatyczne napędzane są niewielkim silniczkiem elektrycznym, który odciąża nas z ręcznego przesuwania przesłony okiennej. Warto w tym miejscu dodać, że możemy zakupić zarówno automatyczne rolety zwijane, jak i elektryczne rolety rzymskie na ramę okna. Nie jest więc żadnym problemem dobranie roletek do naszego wymarzonego stylu aranżacji okna, coś dla siebie znajdą więc i miłośnicy klasyki, i osoby zainteresowane modernistycznymi projektami. Niestety, takie wygodne rozwiązanie ma jeden istotny minus. Otóż elektryczne rolety zwijane czy też automatyczne roletki rzymskie na ramę okienną mają jedną wadę, którą jest wyższa cena, właśnie za ułatwienie nam korzystania. W naszej jednak opinii nie powinno to być aż tak istotnym minusem, różnica w kosztach wykonania manualnej, a automatycznej rolety na wymiar nie jest znowu tak duża, byśmy musieli rezygnować z własnej wygody!

Next Post

Drzwi przesuwne oraz ich potencjał w wystroju wnętrz

śr. kwi 21 , 2021
Z pewnością podczas aranżacji wnętrza swojego mieszkania lub domu warto brać pod uwagę rozmaite możliwości. Ciekawą propozycją w wielu przypadkach może być zastosowanie w przestrzeni takich rozwiązań jak drzwi przesuwne. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które zbudza spore zainteresowanie, dlatego też warto mu się uważnie przyjrzeć. Mechanizm funkcjonowania przesuwanych drzwi jest […]
drzwi przesuwne

Podobne artykuły