Na czym polega czyszczenie kostki brukowej?

mycie kostki brukowej

Kostka brukowa potrafi ozdobić dom, ale może też skutecznie popsuć efekt zadbanego otoczenia. Co zrobić, aby zawsze przyciągała wzrok? Trzeba ją wyczyścić. A jak to zrobić? Zapraszamy do lektury.

Jak wyczyścić kostkę brukową za pomocą myjki ciśnieniowej?

Do czyszczenia kostki brukowej używa się myjki ciśnieniowej z wodą. Jest to jedna z popularniejszych metod. W większości przypadków, zabrudzenia, które pojawiają się na kostce brukowej, nie wnikają w jej głąb. Wysokie ciśnienie wody sprawia, że odrywają się one od powierzchni, przez co kostka odzyskuje swój naturalny kolor. Aby opisywana metoda była skuteczna, kostka brukowa musi być zaimpregnowana (najlepiej od razu po położeniu). Część producentów impregnuje kostkę fabrycznie, więc jest wystarczająco zabezpieczona. 

Do zalet myjki ciśnieniowej zaliczymy to, że można jej używać praktycznie bez ograniczeń. Nie uszkadza ona materiału ani nie nie powoduje jego odbarwień. Jednak przy czyszczeniu szczelin i usuwaniu traw należy zachować ostrożność. Myjka ciśnieniowa może wypłukiwać spoiwo, a wtedy konieczne będzie trzeba je uzupełnić. 

Mycie kostki brukowej niezaimpregnowanej

Jeżeli nasza kostka brukowa nie była impregnowana, jej umycie może być znacznie utrudnione. Jest ona bowiem bardziej narażona na wnikanie zabrudzeń. Woda niestety w tym wypadku nie pomoże. Trzeba zatem użyć specjalnego środka do czyszczenia kostki brukowej. Wniknie on głęboko w strukturę powierzchni, nie uszkadzając jej. Tego rodzaju preparaty sprawiają, że kostka wygląda na bardziej zadbaną, jednak nie pokrywają jej warstwą nabłyszczającą. 

Olej i tłuszcz – jak wyczyścić z nich kostkę brukową?

Plamy z tłuszczu i oleju należą do wyjątkowo uporczywych. Zdarza się jednak, że wycieknie olej silnikowy lub kostka brukowa ubrudzi się tłuszczem podczas rodzinnego grillowania. Jeżeli nie zauważymy plam w porę, mogą one na długi czas oszpecić wygląd nawierzchni. Dlatego jak tylko plama się pojawi najlepiej zmyć ją wodą z dodatkiem detergentu, który ma właściwości odtłuszczające. Należy zostawić go na około godzinę, po czym zmyć wodą. Może się okazać, że czynność będzie trzeba powtórzyć. 

Uważajmy na specjalistyczne preparaty do czyszczenia kostki brukowej. Wprawdzie wywabią plamy z tłuszczu i oleju, ale mogą spowodować odbarwienia. Powierzchnia kostki może stać się w danym miejscu jaśniejsza.  

Jak wyczyścić kostkę brukową z cementu, farby i zaprawy?

Każdy z nas kiedyś robił remont i wie, jak trudno usunąć pozostałe po nim zabrudzenia z cementu, farby i zaprawy. A co jeśli pojawią się na kostce brukowej? Oczywiście najlepiej je usunąć tak szybko, jak to tylko możliwe. Najczęściej wystarczy je zdrapać i umyć nawierzchnie wodą, używając myjki ciśnieniowej. Kiedy to nie odniesie skutku, możemy pokusić się o piaskowanie, czyli czyszczenie podłoża za pomocą sprężonego powietrza, które nanosi na powierzchnię ziarenka piasku. Piaskowanie częściowo „wypłukuje” fugi spomiędzy kostki brukowej. Nie trzeba się obawiać  – jest to zaledwie kilka milimetrów. Niektórzy po takim czyszczeniu nie uzupełniają już pisaku, dzięki czemu kostka brukowa zyskuje charakter. 

Mech – jak usunąć go z kostki?

Mech spomiędzy kostki brukowej najczęściej usuwa się ręcznie za pomocą twardej szczotki. Nie zawsze takie działanie przynosi jednak rezultaty. Kiedy chwasty bardzo się rozpleniły, trzeba użyć specjalistycznego środka o właściwościach biobójczych. Zatem najpierw myje się kostkę brukową myjką ciśnieniową, a potem nanosi na nawierzchnię wspomniany płyn. Gdy wyschnie, można spokojnie usunąć mech i chwasty.  

Wiemy, jak ważna jest impregnacja, dlatego doradzamy, aby ją zastosować. Klienci bardzo chwalą sobie impregnację typu „mokra kostka”, która sprawia, że kostka brukowa ma wyraźniejszą barwę i wygląda na zadbaną. Dodatkowo zabezpiecza ona powierzchnię przed mrozem, zabrudzeniami atmosferycznymi i blaknięciem kolorów. 

Next Post

Najczęstsze przyczyny awarii kosiarek spalinowych

pon. lip 13 , 2020
Żaden właściciel ogrodu nie wyobraża sobie w nim pracy bez pomocy kosiarki spalinowej. To urządzenie jest niezbędne do utrzymania naszego ogrodu w idealnym stanie, niezależnie od tego, czy posiadamy rozległą powierzchnię zielonej trawy, czy jedynie niewielki ogródek wokół naszego domu. Zepsuta kosiarka spalinowa to dla wielu osób powód do paniki, […]
usterka kosiarki

Podobne artykuły