Markizy – czym są?
Markiza to w architekturze po prostu osłonka, która jest montowana na zewnątrz budynku, by uprzyjemniać ludziom życie. Jej pierwotnym zadaniem, gdy została szczególnie mocno spopularyzowana we Francji w XVIII wieku, było chronienie przed promieniowaniem słonecznym. Jednakże obecnie jej rola się rozwinęła, więc markiza może chronić przed wiatrem, deszczem lub być elementem dekoracyjnym. Markizy tarasowe, jak sama nazwa wskazuje, chronią nasz obszar na tarasie.
Rodzaje markiz tarasowych
Markizy tarasowe mają zwykle większe rozmiary, więc dobrze dobrane, są w stanie zabezpieczyć każdy taras. Wyróżnia się dwa rodzaje markiz tarasowych – z półkasetą, lub bez kasety.
Markiza tarasowa z półkasetą jest zaopatrzona w niewielki, aluminiowy daszek. Pod niego zwijamy markizę, gdy akurat zachodzi taka potrzeba. Materiał pokryciowy jest więc bezpiecznie tam schowany, zabezpieczony przed porwistym wiatrem lub innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zaletą tego typu produktu jest też jego dobra cena.
Jeśli zaś chodzi o markizę bez kasety, może być utrudnieniem fakt, że zazwyczaj przez całe lato zostaje ona rozłożona. Na sezon zimowy zwykle się ją demontuje. Jednak dla niektórych zachętą do jej wyboru, będzie atrakcyjna cena.
Z czego wykonane są markizy tarasowe?
Ogromnie ważną rolę spełnia materiał, z którego stworzone są markizy tarasowe. Musi on być nie tylko wytrzymały na deszcz oraz wiatr, lecz także nie utracić swojego estetycznego wyglądu. Nie jest to łatwe, gdy przez cały sezon letni są one wyeksponowane na działanie UV. Materiał, z którego są wykonane to zazwyczaj tkanina poliestrowa i akryl. Bardzo ważnym elementem, poza samym zamontowaniem osłony, jest jego konserwacja, odpowiednia dbałość oraz impregnat. Nawet wysokogatunkowe materiały są narażone np. na wilgoć. Dlatego każdorazowo, przed zwinięciem markizy, należy skrupulatnie ją osuszyć. Zewnętrzne elementy są narażone na korozję. Tu pomocne może okazać się nałożenie na nie smaru, który ochroni te części.
Klasa wiatrowa, czyli wytrzymałość na wiatr
Markizy tarasowe Tychy są podzielone według specjalnej klasyfikacji wiatrowej. Wyróżnia się klasy od 0 do 3. Klasa 0 pozwala na rozwinięcie osłonki jedynie, gdy wiatru nie ma wcale. Klasy następujące po sobie dalej, cechują się rosnącą odpornością na ruchy powietrza. Tak więc ostatnia, 3 klasa, to najpewniejsze rozwiązanie, przy którym żaden wicher nam niestraszny. Oczywiście rosnąca jakość równa się coraz to wyższej cenie. Jednak inwestycja może okazać się warta zachodu, gdy będziemy spędzać czas w upalny dzień, na tarasie. Chłód bowiem da z pewnością wytchnienie i przyjemność.