Czym się różnią meble technorattanowe od rattanowych?

meble z technorattanu

Nowoczesność przynosi udoskonalanie wielu, różnych produktów, co w znaczący sposób ułatwia nam codzienne funkcjonowanie i wygodne życie. Dotyczy to również mebli ogrodowych. Przez wieki najczęściej wyposażenie, stosowane na zewnątrz, wykonywano z naturalnych surowców. Niestety, często nie były to produkty w pełni odporne na szkodliwe działanie zmiennej pogody – skoków temperatur, intensywnego działania promieni słonecznych oraz podwyższonej wilgotności. Nawet pomimo stosowania różnych impregnatów, na ich powierzchni pojawiały się pleśni lub rdza, a także odbarwienia i odkształcenia, które finalnie sprawiały, że meble nie były już zdatne do dalszego użytku.

Współcześnie dysponujemy rozmaitymi technologiami, które sprawiają, że możemy cieszyć się komfortowym wypoczynkiem w ogrodzie, bez obaw o kondycję naszych mebli.

Do najczęściej przytaczanych przykładów należy tworzywo, które zyskało olbrzymie grono zwolenników, zakochanych w klasycznych designie. Mowa oczywiście o meblach z technorattanu, które szturmem zdobywają światowe rynki wyposażenia oraz… prywatne ogrody.

Czym się różnią od klasycznych mebli rattanowych oraz w jakich aranżacjach sprawdzają się najlepiej?

Wszystko zaczyna się od natury – czym jest rattan?

Rattan jest to bardzo ogólne określenie, odnoszące się do szeregu gatunków palm pnących, które porastają lasy tropikalne południowo-wschodniej Azji. W powszechnie stosowanym, popularnym znaczeniu nazywa się tak również plecionkę, którą wykonuje się z pojedynczych, przygotowanych wcześniej witek rattanowych. Odbywa się to w sposób zbliżony do zaplatania naszej rodzimej wikliny.

Meble z rattanu zdobywały europejskie rynki od czasów kolonialnych. Na początku rozpropagowano je w azjatyckich koloniach Wielkiej Brytanii. Wyróżniały się lekkością, ciekawym, dekoracyjnym wyglądem oraz odpornością. Ponadto wykonywano je z powszechnie dostępnego na miejscu surowca.

meble z technorattanu

Z czasem produkty tego typu zyskały olbrzymie zainteresowanie również na Starym Kontynencie. Ich popularność trwa do dziś. Meble rattanowe najczęściej wykorzystuje się do ogrodów i na tarasach retro, często w aranżacjach nawiązujących do stylu angielskiego.

Nie ma jednego obowiązującego wzoru. Do dziś wyróżnia się wiele rodzajów plecionek, które pozwalają na zróżnicowanie gotowych produktów i dopasowanie ich do szeregu różnych przestrzeni.

Niestety, meble z rattanu nie są w pełni odporne na europejski klimat. Jeśli nasiąkną wilgocią, zniszczenia są już niemożliwe do naprawienia. Ponadto niezbyt dobrze znoszą duże skoki temperatur, mając tendencję do odkształcania się i odbarwień.

Nowa gwiazda wśród mebli ogrodowych – technorattan

Ciekawą alternatywą dla naturalnego surowca okazał się technorattan. Jest to plecionka wykonana z trwałego włókna polipropylenowego, które oplata się na metalowym stelażu. Meble wykonane tradycyjną metodą, ale z nowoczesnego tworzywa, zyskują szereg właściwości, które znacząco podnoszą komfort ich użytkowania.

Przede wszystkim technorattan jest zdecydowanie bardziej odporny na działanie wilgoci niż roślinny odpowiednik. Nie nasiąka wodą i jest niezmiernie łatwy w utrzymaniu czystości – wystarczy przetrzeć meble wilgotną szmatką. Nie ma też potrzeby wykonywania regularnej impregnacji produktów.

Dodatkowo zestawy z technorattanu nie odkształcają się i nie pękają pod wpływem zmian temperatur. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zachowując niezmiennie dobrą kondycję przez lata, nawet jeśli przechowujemy je przez cały rok na zewnątrz. Nie trzeba dodawać, że w przypadku naturalnego rattanu byłoby to wręcz niemożliwe.

Polipropylen jest również materiałem w pełni odpornym na działanie promieni UV. Nie dochodzi do odbarwień, dzięki czemu możemy cieszyć się pięknym wyglądem mebli przez długie lata.

Najczęściej produkty z technorattanu wykonuje się w klasycznych wzorach i kształtach, nawiązujących do tradycyjnych, prostych i eleganckich rozwiązań. Oprócz nich można jednak znaleźć również produkty, wpisujące się w nowoczesne nurty minimalistyczne.

Nowoczesność w służbie tradycji

Jak łatwo zauważyć technorattan to nowoczesny produkt, który pozwala cieszyć się pięknem klasycznych rozwiązań, bez obaw o łatwe zniszczenie mebli. Dodatkowo cena zestawów z tworzyw sztucznych jest wciąż niższa niż naturalnej plecionki z palmy ratanowej. Możemy cieszyć się klasycznym wyglądem mebli, rozkoszować się wygodą foteli i sof, a przy tym nie martwić się o to, że mogą ulec zniszczeniu. Technorattan to tworzywo łączące to, co najlepsze w tradycji z nowoczesną nauką.

Jeśli szukasz nowoczesnych mebli ogrodowych lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o bieżących trendach w aranżacji przydomowych przestrzeni, serdecznie zapraszamy na stronę: https://bazkar.pl.

Next Post

Jak odpowiednio pielęgnować trawnik?

czw. sty 9 , 2020
Utrzymanie pięknej, zielonej murawy przed naszym domem wymaga regularnych zabiegów. Przeprowadzone nieumiejętnie mogą jednak bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Ze względu na wysokie koszty rzadko decydujemy się na wynajęcie profesjonalnej firmy, która dbałaby o stan trawnika, więc z dużym prawdopodobieństwem sami będziemy musieli wykonać wszelkie niezbędne czynności. Poniższy artykuł ma za […]
trawnik

Podobne artykuły