Precyzyjny makijaż, dokładnie golenie, relaksująca kąpiel. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nasze łazienki nie posiadały dobrze dobranych lamp. W świetle możemy dostrzec detale, a te są ważne, gdy tworzymy makijaż na wieczorne wyjście. Światło pozwala precyzyjnie przystrzyc brodę, ale bez śladów po zacięciach. I wreszcie światło nas relaksuje, odpręża, dlatego korzystamy z niego, gdy chcemy się pozbyć trosk dnia codziennego, wchodząc do wanny pełnej gorącej wody. Jak dobrać lampy łazienkowe, aby spełniały tak wiele funkcji?
Oświetlenie przy umywalce i nad lustrem
Umywalka i lustro to dwa elementy, które są obowiązkowe w łazience. Codziennie użytkowane, bo tutaj wykonujemy podstawowe czynności pielęgnacyjne. Panie chcą stworzyć piękny makijaż, który podkreśli ich urodę i uwydatni atuty. Panowie zaś, pragną pochwalić się wypielęgnowaną brodą. Gdyby nie pieczołowicie dobierane lampy wokół lustra i przy umywalce, nie byłoby to możliwe.
Przede wszystkim potrzebne jest nam światło białe o zimnej barwie, aby dostrzegać szczegóły. Musimy jednak pamiętać o tym, że i ta barwa może być cieplejsza lub chłodniejsza. Informacje o temperaturze barwowej znajdziemy na opakowaniach nabywanych żarówek. Te z kolei, muszą również pasować do rodzaju wybieranego oświetlenia.
Dlaczego taki typ światła? Ponieważ to ciepłe i żółte, które ma za zadanie relaksować, nadaje się do salonów czy pokojów dziennych, a także sypialni. Otacza nas przyjazną atmosferą, sprawia, że dobrze się czujemy we wnętrzach. Niestety, nie ma szans na wykonanie precyzyjnych czynności. W białym świetle łatwiej się skoncentrować i skupić, ale i dostrzec detale – szczegóły makijażu oraz te uwzględniane podczas pielęgnacji zarostu.
Przy zbyt chłodnej barwie, może się okazać po wyjściu z łazienki, że makijaż nie jest efektowny, na twarzy pojawiła się tzw. maska. Z kolei broda lub wąsy zostały nierówno przycięte. Podobnie rzecz się ma, gdy w strefie umywalkowej zagościło światło, z którego na co dzień korzystamy w salonach lub sypialniach.
Oświetlenie w okolicach wanny lub kabiny prysznicowej
Szybki prysznic czy długa kąpiel? Niezależnie od tego, czy do dyspozycji mamy wannę czy kabinę prysznicową, znajdujemy czas, aby się tutaj zrelaksować i odprężyć. Kąpiel jest dla nas chwilą na zabiegi pielęgnacyjne, ale i zrzucenie z siebie napięcia gromadzonego przez cały dzień zmagań z obowiązkami.
Wiele zyskujemy korzystając z pachnących kosmetyków, zapalonych świeczek, które dodatkowo budują przyjazną atmosferę i potrafią koić zmysły. To samo tyczy się oświetlenia. Znamy przecież możliwości, jakie oferują zabiegi aromaterapii i fototerapii. Ich zalety możemy wykorzystać we własnej łazience.
W tej strefie niezbędne jest światło ciepłe, które nie męczy wzroku, daje szansę na maksymalne odprężenie. Sprawia również, że w tym pomieszczeniu czujemy się bezpiecznie, miło, a jego atmosfera zachęca do przywoływania samych dobrych myśli.
Czas na dobór lamp!
Wiemy już, jakiej atmosfery i barwy światła potrzebujemy w konkretnych strefach łazienki. Czas zatem na wybór odpowiednich lamp.
Tuż przy lustrze sprawdzą się kinkiety umieszczone symetrycznie z obu stron. Powinny znajdować się nieco powyżej linii naszego wzroku, ale ich światło nie może nas oślepiać. Należy również uwzględniać konstrukcje i miejsce montażu, które zminimalizują ryzyko powstawania cieni. Alternatywą dla kinkietów są LED-owe punkty, które zostają ulokowane nad górną krawędzią lustra lub na wszystkich jego brzegach, niczym oświetlenie, które kojarzymy z garderób gwiazd.
Klosze powinny być mleczne, aby nieco łagodziły wiązkę światła. Żarówka zaś musi być w całości schowana w oprawie, z tego samego powodu. Klosz lub abażur otwarty ku górze, dodatkowo pozwala optycznie podwyższyć pomieszczenie. Otwarcie ku dołowi gwarantuje ciekawy klimat łazienkowego wnętrza.
Nad wanną lub kabiną prysznicową sprawdzą się źródła światła montowane w podwieszanym suficie. Dobrze spełniają swoje funkcje, nie zabierają zbędnie przestrzeni, a ich barwne światło można dobrać zgodnie z własnymi gustami i potrzebami. A co z lampami wiszącymi? Nie są polecane do łazienek, bo można o nie zawadzić głową. Warto jednak na nie postawić, ale w dużych pokojach kąpielowych, obszernych i wysokich łazienkach. Ciekawym rozwiązaniem są ponadto plafony.
Praktyczna wskazówka!
Mamy spory wybór lamp, które tworzone są specjalnie z myślą o łazienkach i konkretnych strefach. Nie wybierajmy jednak tylko tego, co nam się podoba w sklepie. Liczy się funkcjonalność, estetyka, ale i odporność na wilgotność oraz zachlapania, o które nietrudno w łazience.
Więcej informacji o oświetleniu łazienkowym można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/.