Kiedy gruntować podłoże a kiedy nie jest to wymagane?

gruntowanie podłoża

Gruntowanie to bardzo ważny element prac wykończeniowych, a w wielu wypadkach jest wręcz koniecznością.

Celem tej czynności jest wyrównanie parametrów technicznych podłoża — zmniejszenie chłonności, ustabilizowanie powierzchni, a także zwiększenie przyczepności. Pomijając ten krok, można narazić się na negatywne konsekwencje w postaci pękającej i łuszczącej się farby, przebarwień kolorystycznych, a także niejednorodnej struktury.

Jakie powierzchnie wymagają gruntowania?

Gruntowanie powinno zostać wykonywane przede wszystkim w przypadku:

  • płyt gipsowo-kartonowych,
  • nowych tynków gipsowych lub mineralnych,
  • ścian po usunięciu starych powłok malarskich,
  • ścian po szpachlowaniu,
  • nowych gładzi gipsowych.

Gruntowanie jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o mocno pylące, chłonne lub bardzo zniszczone podłoże. Stosowany podkład powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju posiadanego podłoża.

Kiedy wymagane jest gruntowanie podłoża?

Decyzja o tym, czy gruntować, czy nie, jest bardzo istotna dla dalszej trwałości i wyglądu nakładanych w dalszej kolejności substancji. Nie powinno się oszczędzać na tej czynności, gdyż efekt po zrezygnowaniu z gruntu może okazać się jeszcze bardziej kosztowny. W związku z tym, w większości przypadków jest to nie tylko zalecany zabieg, ale i standard w pracach wykończeniowych.

Gruntowanie jest obligatoryjne przede wszystkim na chłonnych, zniszczonych bądź pylących powierzchniach. Niezbędne jest także na podłożach, na których zostało wykonane skrobanie skrobaniu ze starych powłok. Ważne jest jednak to, że w przypadku ścian pokrytych wcześniej farbami lateksowymi lub akrylowymi gruntowanie może być złym pomysłem. Wynika to z tego, iż powierzchnia pokryta taką substancją może się „zeszklić”, jednocześnie zmniejszając moc krycia farby i utrudnić jej rozprowadzenie, zamiast poprawić parametry podłoża.

Istnieje bardzo prosty test na sprawdzenie, czy wykonanie gruntowania na ścianach jest konieczne. Wystarczy przetrzeć jedną ze ścian suchą dłonią — jeśli pozostanie na niej osad, konieczne jest zaciągnięcie jej gruntem, gdyż nie jest wystarczająco związana. Natomiast jeśli dłoń pozostała czysta, wówczas czynność tą można pominąć.

Kiedy warto wybrać grunt dyspersyjny?

Wybór odpowiedniego gruntu jest kluczowy — w innym wypadku proces zakończy się niepowodzeniem. Właściwy produkt powinien być dopasowany do rodzaju podłoża oraz stanu, w jakim się znajduje. W przypadku farb, na karcie technicznej produktu powinna widnieć informacja, czy do jej wykorzystania należy użyć profesjonalnego produktu, czy też może rozcieńczona farba.

Jednym z profesjonalnych produktów tego typu jest grunt dyspersyjny, który zwiększa przyczepność, wzmacnia powierzchnię oraz zapobiega dostawaniu się do niej zanieczyszczeń. Gruntowanie tym produktem odbywa się zawsze na suchym, odtłuszczonym podłożu, bez żadnych zarysowań. Idealnie nadaje się pod kleje oraz różnego typu masy, jest łatwy w użyciu, a także ma właściwości aseptyczne, które przeciwdziałają rozwojowi pleśni.

Next Post

Styl loft: jak zaoszczędzić na kreatywnych meblach?

pt. lip 15 , 2022
Kochający wolność i oburzający, bohemiczny i brutalny – taki jest styl loft, który obecnie jest popularny nie tylko w wystroju wnętrz, ale i projektowaniu mebli. Zastanawiasz się nad tym, gdzie znaleźć stylowe i jednocześnie wygodne meble loftowe? Wówczas zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. Kreatywne meble dla nowoczesnych ludzi Stworzone w […]
meble

Podobne artykuły