Rzeźby z drewna do ogrodu w stylu beskidzkim

rzeźby z drewna

Projekty architektoniczne domów w tradycyjnym góralskim stylu wskazują na trend powrotu do natury. Pierwotnie elementem łączącym regionalne domy beskidzkie było wykorzystanie łatwo dostępnego, naturalnego budulca, jakim jest drewno. Po dziś dzień styl beskidzki to przede wszystkim elementy drewniane, kamień oraz regionalne charakterystyczne zdobnictwo. W ogrodach i domach beskidzkich popularne są również rzeźby z drewna.

Trend powrotu do natury w architekturze i wystroju wnętrz cieszy się ostatnimi czasy dużą popularnością. Urządzamy mieszkania na styl skandynawski, którego podstawą są naturalne surowce, w tym przede wszystkim właśnie drewno. Warto pamiętać, że w Polsce posiadamy również własny folklor i oparty na min styl beskidzki, a także żywiecki oraz zakopiański.

Góralskie domy z cechami architektury Beskidu Śląskiego oraz Żywieckiego bardzo dobrze wpisują się w krajobraz górskich miejscowości, tworząc integralny element natury. Zachwycają autentycznością. Nie brak w nich miejsca na dekoracje i ozdobne dodatki, jednak są one wyłącznie naturalne. Pojawia się w nich drewniana sztukateria, ornamentacyjne balustrady czy rzeźby z drewna. Domy zamożnych górali zawsze budowane były z najlepszego gatunku drewna, z dużym naciskiem na szczegóły, jakość wykonania i obróbki drewna.

Rzeźby z drewna do ogrodu charakterystycznym elementem stylu beskidzkiego

Wizytówką domu beskidzkiego jest piękny, zadbany ogród. W architekturze krajobrazu również dominują tu surowce naturalne, kamień i drewno. Niebanalną, bardzo charakterystyczną dekoracją są rzeźby z drewna do ogrodu w stylu beskidzkim. Najczęściej przedstawiają one sylwetki górali, zwierząt, ale także postaci z ludowych wierzeń czy bajek. Drewniane rzeźby ogrodowe to tradycyjny element folkloru, po dziś dzień obecny nie tylko w przydomowych ogrodach góralskich domów, ale również w przestrzeni miejskiej – na skwerach i placach, w restauracjach i nie tylko.

Niegdyś na wsi beskidzkiej życie toczyło się o wiele wolniej niż okolicznych w miastach. Obecnie w nawet w małych górskich miejscowościach nie brakuje już turystów, jednak pejzaż pozostał niezmieniony. Skupione w dolinach domy cieszą oko charakterystyczną architekturą, a otaczające je ogrody – bujną roślinnością. W tym pejzażu nie brak również elementów sztuki ludowej, takich jak drewniane rzeźby ogrodowe z wysokiej jakości naturalnego surowca, tak charakterystycznych dla stylu beskidzkiego.

Więcjej informacji zanleźć mozesz zaglądając na stronę interentową – https://grzegorz-michalek.pl/

Next Post

Meble do mieszkania w luksusowym wydaniu - jakie są ich największe zalety?

pt Paź 23 , 2020
Wyposażenie mieszkania to nie zawsze proste zadanie, szczególnie gdy mamy bardzo konkretny i wysublimowany gust. W takiej sytuacji możemy nie odnaleźć się w meblach z popularnych sieci sklepów, ale możemy za to znaleźć wiele ciekawych rzeczy wśród wyposażenia z wyższej półki. Dlaczego warto? 1. Jaka jest różnica między meblami luksusowymi, […]
luksusowe meble