Wymiennik ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego źródła ciepła do drugiego bez bezpośredniego kontaktu pomiędzy nośnikami ciepła. Dlatego teoretycznie wymiennik ciepła może być zainstalowany w każdym systemie grzewczym, ponieważ koszt samego systemu grzewczego wzrasta wprost proporcjonalnie do obciążenia, lub po prostu koszt samego wymiennika ciepła z zainstalowaną aparaturą pomiarową i kontrolną.
Głównym obszarem zastosowania wymienników ciepła w systemie grzewczym jest niezależny system zaopatrzenia w ciepło. Aby zrozumieć, dlaczego tego potrzebujemy, należy zrobić małą wycieczkę w głąb natury sieci grzewczych w naszym kraju.
Niezależny system grzewczy z wymiennikiem ciepła
Wymiennik ciepła w takim systemie grzewczym jest głównym urządzeniem pozwalającym zaoszczędzić pieniądze. Oczywiście, to nie oszczędza pieniędzy, to tylko oddziela media od siebie, automatyka to robi. W jaki sposób oszczędza pieniądze? Oto przykład niezależnego systemu grzewczego – nowoczesna instalacja centralnego ogrzewania z jednym głównym punktem ciepła rozprowadzającym ciepło i dodatkowymi wymiennikami ciepła dla każdego odbiorcy, zainstalowana już w węźle ciepłowniczym w budynku mieszkalnym.
Od kotłowni do punktu centralnego ogrzewania, gdzie zainstalowany jest główny wymiennik ciepła, ciepło dostarczane jest w sztywnym, stałym trybie termicznym – np. 95 stopni na zasilaniu i teoretycznie 70 stopni na powrocie. W kotłowni nie ma potrzeby stosowania automatyki ani obsługi, wydajność pomp i średnica rur cieplnych mogą być znacznie mniejsze, a w obiegu kotłowym nie występują nieszczelności. Czasami bezpośrednio w instalacji grzewczej kotłowni instaluje się wysokowydajny wymiennik ciepła, wtedy obieg jest podwójny, a dzięki małej objętości czynnika chłodzącego w obiegu wewnętrznym, w kotłach nie ma kamienia kotłowego, kotły działają wiecznie.
Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do instalacji grzewczej poprzez wymiennik ciepła
Do ogrzewania podłogowego potrzebne są wymienniki ciepłej wody użytkowej. Zależny system grzewczy można w prosty sposób przekształcić w system niezależny, instalując dodatkowy wymiennik ciepła z urządzeniami regulacyjnymi. Trzeba to jednak zrobić jednocześnie na całym obszarze podłączonym do kotłowni. Można jednak zaoszczędzić do 40 procent na rachunkach za ogrzewanie, w porównaniu do obecnych kosztów, bez instalowania tego niezbędnego wymiennika ciepła w systemie grzewczym.
Wadą instalacji wymiennika ciepła w systemie grzewczym jest tylko jedna – wzrost kosztów w początkowej fazie instalacji, ale jest ona z nawiązką rekompensowana przez wszystkie jej zalety.