Aranżacja minimalistycznego domu a nowoczesne oświetlenie

oświetlenie

Istnieje wiele rozmaitych trendów, które współcześnie obowiązują w aranżacji wnętrz. Do najciekawszych z nich zalicza się bez wątpienia styl minimalistyczny, łączący w sobie wygodę oraz nowoczesny design. W stworzeniu pomieszczeń w tym duchu niezmiernie istotną rolę odgrywa oświetlenie. Dlaczego jest tak ważne i jak wpływa na tworzenie całych aranżacji? O tym opowiemy poniżej.

Minimalistyczne, czyli jakie?

Istnieje wiele definicji minimalizmu w architekturze. Ogólnie możemy stwierdzić, że jest to drastyczne ograniczenie nadmiernych i niekoniecznie potrzebnych elementów oraz pozostawienie tylko tych, które są naprawdę przydatne. Nie musi to oznaczać rezygnacji z elegancji – wprost przeciwnie. W minimalizmie piękno kryje się jednak w wysokiej klasie zastosowanych produktów, zarówno w zakresie ich wykonania, jak i samych, użytych materiałów.

Ograniczenie przedmiotów sprawia, że jest nieco trudnie zbudować we wnętrzach wygodę i przytulną atmosferę. Nie jest to jednak niemożliwe. Olbrzymią rolę zyskuje w takich przestrzeniach oświetlenie, które odpowiada za tworzenie charakteru wnętrza, jego funkcjonalność oraz piękny wygląd.

Jak oświetlenie buduje przestrzeń? Funkcjonalność u podstaw stylu

Na początek warto zadać sobie pytanie: w jaki sposób oświetlenie wpływa na budowanie przestrzeni we wnętrzu? Dzieje się to na wielu płaszczyznach, wśród których najistotniejsza jest oczywiście strefa czysto użytkowa.

Cała instalacja elektryczna i wszystkie podpięte do niej lampy, budują funkcjonalność domu. Oświetlenie główne wpływa na bezpieczne przemieszczanie się we wszystkich pomieszczeniach, lampy zadaniowe sprawiają, że z łatwością możemy wykonywać nawet najbardziej precyzyjne zadania, a oświetlenie dekoracyjne buduje nastrój i styl wnętrz.

W ten prosty sposób oświetlenie definiuje naszą przestrzeń.

Przestrzeń opisana przez elementy dekoracyjne

Oprócz czysto praktycznych funkcji, które daje nam samo światło, nie można zapominać, że równie ważne są same elementy, tworzące daną instalację. Oczywiście, pierwszym skojarzeniem są lampy, czyli najbardziej widoczny fragment domowego systemu oświetleniowego. Sporo w tym prawdy. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz nich równie znaczącą rolę wizualną i użytkową może pełnić również, niby niepozorny, ale wciąż bardzo istotny, włącznik światła. Jakie rozwiązania wybrać i w jaki sposób wpływają one na odbiór minimalistycznych wnętrz?

Lampy dla każdego

Lampy stanowią najbardziej widoczny element systemu oświetleniowego. W pomieszczeniach minimalistycznych przybierają zazwyczaj formy ascetyczne i proste. Najczęściej są wykonane z jednobarwnego szkła lub metalu. Niekiedy zdobi je tkaninowy abażur. Są skrajnie proste i pozbawione zbędnej dekoracji ornamentalnej.

Włączniki światła na wysoki połysk

Włączniki światła wbrew pozorom mogą również stanowić istotny akcent dekoracyjny we wnętrzu. Znajdują się zazwyczaj na wysokości wzroku, dlatego też warto zadbać o ich spójność stylistyczną z całą aranżacją.

Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, możemy postawić na zwykłe, przyciskowe rozwiązania, wykonane jednak z nietypowych materiałów. Minimalizm uwielbia połysk wypolerowanego metalu, gładkiego, lakierowanego drewna lub szkła. Odejście od tradycyjnych, plastikowych produktów, w stronę tych, nowoczesnych, elegancko wykończonych, pozwala spoić całe wnętrze i stworzyć aranżację o jednorodnym wyrazie.

oświetlenie

Bardziej odważni zwolennicy nowinek technologicznych mogą zrezygnować z klasycznych włączników i postawić na gładkie, jednorodne panele dotykowe, wykonane ze szkła. Stanowią one piękną ozdobę ściany, a przy tym pozwalają na zarządzanie całym domowym oświetleniem z poziomu jednego urządzenia. W niektórych przypadkach można nawet wpisać je w szerszą instalację tak zwanego Smart House, czyli zintegrowanego systemu do zarządzania całym domem.

Oświetlenie i minimalizm – duet idealny

Światło w minimalistycznych wnętrzach pełni kluczową rolę. Zwiększa jego funkcjonalność, poprawia stronę wizualną, a także spaja stylistycznie wszystkie fragmenty przestrzeni.

Podobnie jest w przypadku poszczególnych elementów, które znajdują się w każdym pomieszczeniu, to znaczy lamp i włączników światła. Dzięki nim stylizacja staje się spójna i zyskuje indywidualny charakter. Piękne lampy goszczą już w większości wnętrz. Teraz nadeszła pora na pracę nad drobnymi detalami, czyli włącznikami światła perfekcyjne dopasowywanymi do potrzeb wnętrza, jego funkcji, a także wyglądu. A Ty, czy masz już idealne włączniki, dostosowane do Twojego domu?

Jeśli pragniesz znaleźć ciekawe rozwiązania z zakresu elektryki dla każdego domu, warto odwiedzić stronę: https://gajwer.pl.

Next Post

Czym się różnią meble technorattanowe od rattanowych?

czw. sty 9 , 2020
Nowoczesność przynosi udoskonalanie wielu, różnych produktów, co w znaczący sposób ułatwia nam codzienne funkcjonowanie i wygodne życie. Dotyczy to również mebli ogrodowych. Przez wieki najczęściej wyposażenie, stosowane na zewnątrz, wykonywano z naturalnych surowców. Niestety, często nie były to produkty w pełni odporne na szkodliwe działanie zmiennej pogody – skoków temperatur, […]
meble z technorattanu

Podobne artykuły