Jak wybrać oświetlenie do ogrodu? Poradnik

Dzięki odpowiednio dobranym i rozlokowanym lampom zewnętrznym, Twój ogród będzie urzekać swym pięknem i służyć funkcjonalnością o każdej porze dnia i nocy. Warto zainwestować w oświetlenie do ogrodu niezależnie od wielkości terenu. Wraz z ekspertami z branży oświetleniowej przygotowaliśmy poradnik dla wszystkich osób, które stoją przed wyzwaniem zakupu lamp ogrodowych. Mamy nadzieję, że pomoże on i Tobie.

  1. Dopasuj lampy zewnętrzne do stylu przestrzeni

Lampy zewnętrzne powinny współgrać z obecnym lub planowanym stylem ogrodu. Wybór lamp na zewnątrz domu jest obecnie naprawdę duży, więc niezależnie od tego, czy aranżujesz klimatyczny ogród w stylu rustykalnym, czy postawiłeś na nowoczesną, minimalistyczną architekturę, na pewno uda Ci się znaleźć rozwiązanie dla siebie.

  • Doskonałym wyborem dla miłośników klasycznych i rustykalnych ogrodów będą eleganckie latarnie ogrodowe, inspirowane dawnym oświetleniem ulic i parków. Emitują one przyjemnie rozproszony, subtelny blask. Sprzyjają budowaniu przytulnej atmosfery po zmroku. Mogą oświetlać zarówno alejki, jak i wybrane elementy architektury.
  • Do rozświetlania podjazdów, ścieżek i elementów dekoracyjnych w nowoczesnych ogrodach świetnie sprawdzają niewysokie lampki stojące typu słupki. Montowane są w gruncie w bliskich, równych odległościach. Dużą popularnością cieszą się modele z wbudowanym panelem solarnym, zasilane energią słoneczną. Z nowoczesną architekturą ogrodu doskonale współgrają również minimalistyczne reflektorki oraz świecące kule.
  • Właściciele ogrodów w stylu boho powinni rozglądać się za małymi lampkami, emitującymi ciepły, nastrojowy blask. Klimat boho znakomicie podkreślą także różnego rodzaju lampiony i latarenki.
  1. Zwróć uwagę na dostęp do źródła prądu

Kable można zakopać w ziemi, ale jeśli chcesz uniknąć czasochłonnych prac ziemnych i dodatkowych kosztów, rozważ ogrodowe oświetlenie solarne lub na baterie. Przy czym trzeba pamiętać, że te dwa rodzaje nie będą w stanie wygenerować światła w takiej ilości i o tak dużej mocy, jak modele zasilane energią elektryczną.

  1. Określ poziom narażenia opraw w różnych miejscach na deszcze, pyłki i owady

Na tej podstawie dobierz lampy ogrodowe o odpowiedniej klasie szczelności IP. Im wyższy stopień ochrony IP, tym lepsza odporność oprawy na niszczące działanie czynników zewnętrznych. W internecie znajdziesz mnóstwo artykułów na temat tego, co oznaczają liczby zapisane po symbolu IP.

  1. Sprecyzuj funkcje, jakie mają spełniać poszczególne lampy w ogrodzie

Lampy montowane są w ogrodach w celu:

  • podkreślenia walorów estetycznych budynku i przestrzeni wokół oraz najatrakcyjniejszych roślin i elementów małej architektury;
  • poprawy bezpieczeństwa – umożliwiają one bezproblemowe poruszanie się po posesji po zmroku oraz informują o wykryciu ruchu (w przypadku modeli z czujnikiem);
  • zwiększenia funkcjonalności ogrodu i wykorzystania jego pełnego potencjału 24h/7;
  • uatrakcyjnienia przestrzeni – wzbogacenia ogrodu o designerską, przykuwającą uwagę dekorację.
  1. Przemyśl aspekt ekologiczny i ekonomiczny lamp zewnętrznych

Jeśli zależy Ci na przyjaznym dla człowieka, natury i domowego budżetu oświetleniu ogrodu, postaw na lampy zewnętrzne solarne lub na energooszczędne modele LEDowe.

Next Post

Dezynsekcja: Jak radzić sobie z intruzami takimi jak karaluchy czy pluskwy?

wt. lip 25 , 2023
Dezynsekcja to proces eliminowania szkodników, który stał się nieodłącznym elementem nowoczesnej higieny domowej. W wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, mieszkańcy doświadczają problemów z nieproszonymi gośćmi, takimi jak karaluchy czy pluskwy. Ich obecność może powodować dyskomfort, a także prowadzić do problemów zdrowotnych. Karaluchy – co z tym zrobić? […]
dom

Podobne artykuły