Sucha tarcica dębowa – to surowiec drewniany, najczęściej wykorzystywany w budownictwie, gdzie używany jest jako forma drewniana do budowy i konstrukcji. Równie często używany jest w konstrukcji dachów, oraz wykańczaniu wnętrz, a także w produkcji parkietów i podłóg. Producent tarcicy zapewnia, że z tego rodzaju materiału można konstruować również meble, schody, tarasy, jak również drzwi i okna. Jednym z głównych surowców produkowanych w branży drzewnej jest właśnie tarcica. Jest to spowodowane mnogością zastosowania. Tarcica pochodząca z drzew liściastych doskonale sprawdza się w produkcji mebli i wytworów stolarskich, natomiast tarcica iglasta, to idealny surowiec wykorzystywany w produkcji podłóg, drzwi i okien.
Jak powstaje tarcica?
Tarcica, otrzymywana jest w wyniku procesu rozpiłowania okrągłego drewna podłużnego, co jest jednoznaczne z przetarciem drewna piłami równolegle do jego podłużnej osi. Produkowanie surowca tartego jest przeprowadzane na trakach pionowych, albo taśmowych, z przeznaczeniem do kłód. Pierwszy rodzaj traków stosuje się w przypadku przecierania grupowego, co jest zdecydowanie bardziej efektywne, niż użycie taśmówki, która jest w stanie obrobić tylko jedną sztukę tarcicy. Do przetarcia grupowego używa się specjalny rodzaj sprzęgów pił, które są od siebie oddalone o taką długość, aby możliwe było uzyskanie specjalnej grubości tarcicy. Przejście piły, powoduje powstanie rzazu, wskutek którego traci się mniejszą lub większą ilość materiału. Kontrola grubości brzeszczotu, oraz dobór odpowiedniego rodzaju narzędzi, może znacznie wpływać na usprawnienie pracy. Przed sprzedażą, drewno uprzednio zostaje poddane procesowi suszenia.
Podział tarcic
W Polsce dostępny są dwa podziały tarcic, dzielące się:
Ze względu na wymiar
– deska o grubości 19-45 mm
– bal o grubości 50-100 mmm
– listwa z przekrojem poprzecznym o grubości 12-24mm
– łata z przekrojem poprzecznym o grubości 38-63mm
– krawędziak o przekroju ok.100mm
– belka o przekroju ok.200mm
Powyższe wymiary są do siebie zbliżone, zarówno w przypadku suchej tarcicy dębowej, jak i w przypadku gatunków iglastych.
Ze względu na stopień obróbki
– tarcica obrzynana – ma obrobione zarówno cztery płaszczyzny, jak i krawędzie czoła, powstaje w wyniku przetarcia na ostro lub za pomocą dwukrotnego przecierania
– tarcica nieobrzynana – ma obrobione zaledwie dwie płaszczyzny równoległe, a krawędzie boczne pozostają bez obróbki, końcowy produkt otrzymywany jest poprzez jednokrotne przetarcie na piłach tartacznych
Jeżeli szukasz tarcicy drewnianej o wysokiej jakości, to najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie współpracy z firmą MGJ. To od lat niekwestionowany lider w produkcji suchej i parzonej tarcicy liściastej różnych gatunków. Między innymi bukowej oraz dębowej.
Ćwierć wieku doświadczenia
Firma MGJ funkcjonuje na rynku z powodzeniem od 1995 roku. Ma więc ogromne doświadczenie w swojej branży. Obecnie posiada nowoczesny park maszynowy, który stanowi jeden z wielu gwarantów wyrobów najwyższej jakości. Pracują tu między innymi 4 traki i do dyspozycji są 24 komory suszarnicze, które pozwalają na przetarcie 50 tysięcy metrów sześciennych surowca.
Rodzinna firma tylko z polskim kapitałem
Naszym atutem jest również to, że jesteśmy firmą rodzinną. Mamy w stu procentach polski kapitał i w pracy liczy się dla nas przede wszystkim zaufanie i odpowiedzialność. Jesteśmy cierpliwi i stawiamy na zrównoważony rozwój. Dlatego do produkcji podchodzimy z najwyższą starannością, począwszy od pozyskania surowca, poprzez przetarcie aż do procesu suszenia.
Najpierw sezonowanie
Produkowana przez nas sucha tarcica dębowa pochodzi z drewna uzyskanego w siedliskach znajdujących się na Kujawach, Mazurach i w Wielkopolsce. Dlatego spośród innych wyróżnia ją jasna, jednolita barwa, idealna struktura oraz prostolinijny słój z odpowiednią twardością.
Aby sucha tarcica dębowa miała w ostateczności wilgotność na poziomie 8-10 procent, jest najpierw poddawana procesowi sezonowania. W zależności od grubości trwa on od 6 do 12 miesięcy. Potem jest dopiero suszona i odbywa się to pod nadzorem urządzeń monitorujących i specjalistów przez 24 godziny na dobę. Takie procedury zdecydowanie ułatwiają potem proces obróbki.
Liczne certyfikaty
Sucha tarcica dębowa i bukowa produkowana przez MGJ ma również bardzo szeroki zakres grubości i doskonale nadaje się do produkcji wielu wyrobów. Z dębowej powstają krzesła, stoły, schody, drzwi, okna, ekskluzywne lub rustykalne meble skrzyniowe, płyty klejone oraz trumny. Z tarcicy bukowej oprócz mebli można również wykonać, elementy toczone, elementy mebli tapicerowanych, w których wymagana jest duża wytrzymałość a także zabawki, sanki oraz elementy ozdobne.
MGJ to producent tarcicy, której wysoką jakość potwierdzają między innymi certyfikaty FSC i ISPM 15. Pierwszy z nich czyli Forest Stewardship Council) gwarantuje klientowi, że nasz surowiec pochodzi wyłącznie z lasów certyfikowanych w systemie FSC, który jako jedyny wspierają ekologiczne organizacje pozarządowe: Greenpeace i WWF. Natomiast posiadanie certyfikatu fito-sanitarnego ISPM 15 jest szczególnie ważne w handlu zagranicznym.