Jak zwalczyć krety?

kret

Wielu osobom kret kojarzy się z sympatycznym krecikiem z bajki. Niestety każdy właściciel choćby kawałka ogródka stwierdzi, że to stworzenie to szkodnik, który niszczy wszelkie uprawy i ładne trawniki. Zobaczmy, jakimi metodami można zwalczać krety.

Odstraszacze na krety

Za jedną z bardziej humanitarnych metod walki z kretami są uważane odstraszacze kretów. To urządzenia zwykle działające w oparciu o ultradźwięki. Emitując je skutecznie zniechęcają krety do wejścia na teren znajdujący się w ich zasięgu. To pozwala zwalczyć krety na długi czas, pozbywając się ich na dobre. Ultradźwięki te są niesłyszalne dla ludzi i zwierząt domowych i dlatego bardzo trudno jest stwierdzić, czy odstraszacz nadal działa.

Trutka na krety

Drugą metodą, która pozwala zwalczać krety jest trutka na krety. Większość preparatów tego typu powoduje śmierć kreta przez mumifikację, a zatem można powiedzieć, że są one w pełni skuteczne i pomagają walczyć z kretami. Niestety usunięcie jednego osobnika z ogrodu nie oznacza, że za chwilę nie pojawi się kolejny kret, z którym znów trzeba będzie rozpocząć walkę.

Karbid i świece dymne

Wśród metod walki z kretami bardzo często wymieniane są karbid i świece dymne. Oba te produkty opierają się na podobnej zasadzie, tzn. jedne i drugie odstraszają krety za pomocą drażniącego gazu. W przypadku karbidu gaz ten wydziela się dzięki wilgoci zawartej w glebie, a w przypadku świec występuje z powodu włożenia świecy do kanału i podpalenia jej. Gaz jest na tyle drażniący, że krety uciekają z korytarzy i szukają innego miejsca, w którym będą mogły spokojnie żerować.

Pułapka na krety

Warto rozważyć walkę z kretami za pomocą pułapki. To urządzenie wielokrotnego użytku, z pomocą którego można wyłapać wszystkie krety znajdujące się w ogrodzie. Warunkiem powodzenia akcji jest dobre wytypowania aktywnych korytarzy, przy których ustawia się pułapkę. Kret wchodząc do pułapki uruchamia mechanizm i zamyka sobie możliwość wyjścia.

Siatka przeciw kretom

Alternatywną formą walki z kretami, oprócz stosowania trutek i pułapek wszelkiego rodzaju, jest pokrycie powierzchni trawnika specjalną siatką. Rozkłada się ją przed posianiem trawy, pokrywając nią szczelnie cały obszar przeznaczony do wysiewu. Jest to skuteczna metoda mechanicznej ochrony przed kretami, gdyż jest ona wykonana z materiału, którego kret nie jest w stanie rozerwać, a dzięki temu nie będzie mógł wydostać się przez siatkę na powierzchnię. Stosując tę metodę nie musimy walczyć z kretami, gdyż problem z ich kopcami został stłumiony w zarodku.

Next Post

Folia ochronna - zastosowanie przy pracy

pt. sie 7 , 2020
Folie w ogrodzie są wykorzystywane w różnym celu i posiadają różne właściwości. Folie do oczek wodnych i stawów wyściełają dno zbiorników wodnych zapewniając im szczelność. Folie tunelowe są wykorzystywane przy uprawie kwitów,warzyw i owoców. Oddzielną kategorią foli są natomiast folie ochronne..  Kiedy postawić na folię ochronną?  Jeżeli planujemy prace, które […]
folia ochronna

Podobne artykuły